SUPER!jednostka w Katowicach

W dniach od 28 stycznia do 20 lutego 2011 roku w Katowickim Centrum Kultury odbędzie się wystawa SUPER!jednostka Małgorzaty Orzechowskiej i Katarzyny Jednorośki.

superjednostka-ck-katowice-22-12-2010

SUPER!jednostka

Wspomnienie wspólnego mieszkania Gosi Orzechowskiej i Kasi Jendrośki w katowickiej Superjednostce oraz wszelkie refleksje z nimi związane. G. i K. zmierzą się z zatrważającą ilością 551 płócien składających się na reminiscencje Superjednostki. W trakcie kilku tygodni na oczach widzów odbędzie się proces malowania/odtwarzania wspomnień/budowania tego miejsca. Orzechowska i Jednorośka odbędą potyczkę na malarstwo i refleksje.

Wernisaż? 551 pustych płócien. Finisaż? SUPER!jednostka reminiscencja. W ciągu trzech lat trwania idea i wygląd projektu SUPER!jednostka ewoluowały z estetycznej i emocjonalnej fascynacji architekturą do potrzeby przekazania prostych prawd dotyczących wyboru miejsca do życia. Wiąże się to z wyobrażeniami dzieciństwa, planami, lękami, dojrzałością i wreszcie decyzją.

Na projekt składa się także dziesięć kolaży złożonych z setek zdjęć — modułów 10x15cm — robionych z różnych miejsc i perspektyw, o różnych porach dnia i roku, by przedstawić niczym nie przesłoniętą bryłę budynku i podkreślić fakt, iż z wielu przykładów taniego i masowego polskiego budownictwa to właśnie katowicka Superjednostka jest najbliższa idei wymyślonej przez Le Corbusiera. Swego rodzaju pilotis SUPER!jednostki byli profesorowie katowickiej ASP: Witold Jacyków i Kazimierz Cieślik.

Superjednostka to wizualna multiplikacja uczuć, lęków, ciekawości, obaw. Superjednostka to ekonomia pod postacią powtarzanych elementów prefabrykowanych, które wymusiły zewnętrzny i wewnętrzny układ budynku, zewnętrzny i wewnętrzny układ życia mieszkańców.

Katarzyna Jendrośka — urodziła się w 1987 w Rybniku. Od 2007 studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (kierunek: projektowanie graficzne). Stypendystka Prezesa Rady Ministrów (2007), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2010). Współzałożycielka i członkini grupy KOKOŁO.

Małgorzata Orzechowska — urodziła się w 1986 r. w Bukownie. Studentka IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (kierunek: projektowanie graficzne). Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2009). Współzałożycielka i członkini grupy artystycznej KOKOŁO.

Nagrody:

  • I Nagroda w konkursie na system identyfikacji wizualnej XX-lecia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (2009),
  • I miejsce w kategorii plakat na Festiwalu Instalacji Lirycznych w Gdańsku (2006).

od 28 stycznia do 20 lutego 2011
Centrum Kultury Katowice
Pl.Sejmu Śląskiego 2
Katowice

Dodaj komentarz