Nowy numer Rity Baum

Nowy numer Rity Baum to podróż po peryferiach rzeczywistości: od językowego obrazu świata osób niewidomych po poetyckie interpretacje doświadczenia wojny Iraku. Nowa Rita Baum to także eseje, relacje, artykuły, proza, poezja,wywiady, grafika i malarstwo, i to coś co powoduje, że Rita jest Ritą.

Rita Baum, nr 16, okładka

Rita Baum, nr 16, okładka

16. numer pisma to mnogość tematów, z których większość porusza problemy aktualne, ale jednocześnie często przemilczane. Najwięcej miejsca poświęcone jest problemowi traumy wojny w Iraku i zdarzeniom w Palestynie. Na zaprezentowaną w numerze specyficzną relację z wojny składają się teksty prozatorskie, obrazy i wiersze. Łącznie publikowane materiały tworzą poruszajace świadectwo historii, która jeszcze trwa.

Obok trzy zestawy parasłowników, które, prezentując język grup społecznych i słownictwo używane w określonych sytuacjach, tworzą oprócz językowego obrazu świata, metaforyczny portret inności czy odmienności, uchwycony właśnie w sposobie werbalizacji myśli.

Dział poetycki opanowali intrygujący autorzy: Bianka Rolando, Adam Wiedemann, Robert Rybicki, Tomasz Dalasiński czy Genowefa Jakubowska Fijałkowska. Ich teksty – każdego autora nacechowane indywidualnym stylem, specyficznym postrzeganiem rzeczywistosci, wspólnie komponują się w przedziwny poetycki collage najwyższej próby.

Obok poezji w numerze obecne są teksty prozatorskie ironiczny eksperyment Grzegorza Czekańskiego czy opowiadanie Sandry Szczepańskiej.

Muzyka w tym numerze Rity to kolejna odsłona Subiektywnej mapy Wrocławia Pawła Piotrowicza oraz ostatni wywiad z Ryszardem Gwalbertem Miśkiem, jedną z ważniejszych postaci wrocławskiej sceny muzycznej.

Tą rozmaitość dopełniają teksty inspirowane tragedią smoleńską, tworczością Lukiana czy Baudelaire’a, wywiady poruszające problematykę wolności w Palestynie oraz barwne, inspirowane kulturą arabską grafiki połączone z tekstami o sztuce i współczesnych problemach świata artystycznego.

Barwny, bogaty numer Rity Baum próbuje uchwycić wiele języków rzeczywistości, wiele jej odsłon – do kupienia w sieci Empików oraz w wybranych salonach Ruchu

Dodaj komentarz