• 2010-12-23

Event nowosądecki promujący projekt Małopolska Karpaty OFFer

28 grudnia 2010 roku o godzinie 19.00 Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na event nowosądecki promujący projekt Małopolska Karpaty OFFer. W trakcie eventu wystąpi słowacka kapela Bratia Zamiskovci z Kolcakova, a także zostanie wystawiony spektakl Sávitrí.

spektakl Savitri

spektakl Savitri

Kapelę Bratia Zamiskovci tworzą rodzeni bracia noszący nazwisko Zamiška: Pavol – skrzypce, Peter – akordeon i Milan – grający na ozembuchu czyli diabelskich skrzypcach, a także kolejne pokolenie: syn Petera Paul – skrzypce i ich przyjaciel Jaro – kontrabas. Zespół w obecnym składzie powstał w roku 1997. Wcześniej Pavol występował z bratem, Ferko, na rozmaitych festiwalach folkowych w Słowacji, jak również za granicą. A że rodzina Zamišków, jak wiele innych rodzin w Kolackovie, to urodzeni muzycy, wkrótce wciągnęli do zespołu braci Milana i Petera, jego syna Paula Juniora (Palko) i przyjaciół.

Pierwsze koncerty zagraniczne zespół dawał w Polsce. Potem przyszły występy w Czechach, na Ukrainie, w Holandii, Niemczech i Austrii. Bardzo dobre recenzje kapela zebrała podczas dwukrotnych występów na Shetland Folk Festival, a także na Orkney Folk Festival w Szkocji, po którym zespół odbył w listopadzie 2007 r. tournee po tym kraju. Kapela jest od lat zaprzyjaźniona z Instytutem Europa Karpat. Kilkakrotnie brała udział w realizowanych przez nas projektach: Biesiadzie Karpackiej i Dniach Republiki Słowackiej. Oprócz rdzennych słowackich pieśni i melodii w ich repertuarze jest muzyka narodów i grup etnicznych z terenu całych Karpat.

Spektakl Sávitrí oparty jest na motywach staroindyjskiego eposu Mahabharata. Opowiada o sile miłości księżniczki Savitri, która wyrwała swego męża z objęć śmierci. Spektakl jest przedstawiany w konwencji teatru cieni. Intrygują w nim zarówno migotliwe, barwne, ruchome obrazy pojawiające się na wielkim płótnie, jak i postać bajarza i grajka w jednej osobie, który wprowadza nas w świat niezwykłej orientalnej legendy. Narracji towarzyszy muzyka wykonywana na niespotykanych, fantazyjnych instrumentach wykonanych przez artystów. Artystycznie i muzycznie przedstawienie jest stylizowane na orientalną opowieść, nie pozbawioną jednakże elementów zdrowego, czeskiego humoru.

Spektakl z sukcesami był wystawiany na rozmaitych festiwalach teatralnych w Czechach, Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Słowacji, na Ukrainie, w Niemczech i Hiszpanii. Został wręcz obsypany nagrodami. Jedną z nich była nagroda dla najlepszego przedstawienia na prestiżowym międzynarodowym festiwalu King Fairy-Tale w Wielkim Nowogrodzie w Rosji.

Spektakl Savitri

Spektakl Savitri

Spektakl jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będzie grany w języku czeskim, ale dzięki podobieństwom języka w połączeniu z wymownym obrazem sens opowieści jest dla każdego z łatwością zrozumiały. W magiczny przednoworoczny czas dajcie się porwać czeskim artystom w świat fantazji, w którym miłość zwycięża nie tylko różnice społeczne, ale potrafi nawet skruszyć okowy bezlitosnej śmierci.

Reżyseria : Pavla Dombrovská / lalki – Eva Krásenská, Martin Ondruš / scenografia – Jana Francová / muzyka i światło – Ludek Vémola

Głównym celem projektu Małopolska Karpaty OFFer. Międzynardowy Multimdialny Festiwal Sztuki jest przedstawienie różnorodnych zjawisk kulturowych i wyjątkowej aktywności twórczej mieszkańców Karpat, ich swoistej duchowej wspólnoty oraz szacunku dla tradycji, na kanwie której wyrasta rozmaitość współczesnych zjawisk artystycznych.

Małopolska Karpaty OFFer – event nowosądecki
28 grudnia 2010 roku o godzinie 19.00
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Dodaj komentarz