• 2010-12-21

Fenomeny Percepcji w toruńskiej Wozowni

14 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00 w toruńskiej Wozowni odbędzie się otwarcie wystawy Fenomeny Percepcji Wojciecha Bruszewskiego. Wystawa potrwa do 13 lutego 2011 roku.

Zaproszenie

Zaproszenie

Fenomeny percepcji, wystawa prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi we wrześniu-październiku 2010, pokazała, że domeną wszechstronnej działalności Wojciecha Bruszewskiego stała się wizja obrazu świata, przekazywanego również językiem elektroniki, daleko wykraczając poza standardy tradycyjnego obrazowania, jak to określił w eseju w katalogu wystawy jej kurator Janusz Zagrodzki.

Obrazy i dźwięki, prezentowane z wykorzystaniem różnych środków artystycznego działania, złożyły się na pokaz postawy artysty badającego naszą przestrzeń wizualną i dźwiękową z niezwykłą dociekliwością, kierując się przy tym zarówno wiedzą i wyobraźnią.

To, co robię jest niczym innym jak zastawianiem pułapek na TO, CO ISTNIEJE. Pułapki usiłuję zastawiać w miejscu kontaktu pomiędzy duchowym a materialnym, pomiędzy tym, co wiemy i myślimy a tym, co jest. Nic nie jest całkowicie pewne, nie ma jednego obiektywnego systemu rozumowania. Sposób interpretowania podstawowych pojęć tego, co istnieje zależy w dużej mierze od wnikliwości widzenia a także użycia instrumentów badawczych. Wiedza wynika z doświadczalnie zaakceptowanych twierdzeń, a także objawień intuicyjnych

Wojciech Bruszewski

Wojciech Bruszewski (1947-2009) ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (wydział operatorski 1970, reżyseria 1975), był związany ze sztuką awangardową, był członkiem grupy Zero-61, Warsztatu Formy Filmowej, uczestniczył w ruchu Kina Strukturalnego. Był prekursorem sztuki wideo w Polsce, uczestniczył m.in. w documenta 6 i 8 w Kassel, Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu. Wojciech Bruszewski związany był przez jakiś czas także z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Wystawa w toruńskiej Wozowni będzie jedynie wyborem prac ze znakomitej łódzkiej wystawy, ale obejrzeć będzie można prace Wojciecha Bruszewskiego z różnych okresów jego działalności, prace fotograficzne, filmowe, wideo, wideo-instalacje – pokazujące całe spektrum poszukiwań związanych z badaniem sygnałów zaczerpniętych z rzeczywistości.

14 stycznia 2011 r., godz. 18.00
Galeria Sztuki WOZOWNIA
ul.  Ducha Św. 6, Toruń

Dodaj komentarz