Warsztaty krytyczne w Biurze Literackim

W dniach od 21 do 23 stycznia 2011 roku Biuro Literackie organizuje Warsztaty krytyczne. Impreza, która zaplanowana została w nowej siedzibie wydawnictwa na wrocławskim rynku, upłynie pod znakiem siedmiu spotkań z uznanymi wykładowcami akademickimi, badaczami literatury, redaktorami oraz twórcami.

Trzy dni wokół zagadnień związanych ze współczesną krytyką literacką, redagowaniem i działalnością wydawniczą, to propozycja dla dziennikarzy, studentów polonistyki, osób zawodowo zajmujących się pisaniem o książkach, redagujących portale literackie oraz pracujących w instytucjach kultury. Odpowiedni poziom Warsztatów zagwarantuje siedmiu wykładowców, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w nowym projekcie Biura Literackiego: Wojciech Bonowicz, Julia Fiedorczuk, Jacek Gutorow, Roman Honet, Michał Larek, Adam Poprawa, Dariusz Sośnicki i Piotr Śliwiński.

Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 grudnia 2010 roku przez formularz dostępny na stronie Biura Literackiego. Warunkiem udziału w zajęciach jest przesłanie recenzji lub rozmowy, na podstawie których prowadzący wybiorą od dwunastu do piętnastu uczestników.

Warsztaty zainauguruje piątkowy wykład Jacka Gutorowa Strategie czytania, strategie krytyczne o sposobach odczytywania tekstów zarówno poetyckich, jak i krytycznych. Tego samego dnia zajęcia poprowadzi również Julia Fiedorczuk, która przekona o tym, że nie ma przepaści pomiędzy poezją a nauką.

Drugiego dnia jako pierwszy o krytykach-profesjonalistach opowie Adam Poprawa. Po nim wykład o sztuce prowadzenia wywiadów wygłosi Wojciech Bonowicz, który powie co zrobić, gdy przychodzisz na umówione spotkanie (jechałeś całą noc) i widzisz, że Twój rozmówca wcale nie ma ochoty rozmawiać.

Sobotnie popołudnie wypełnią zajęcia z wykładowcami Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu – Michałem Larkiem wokół zagadnienia Czy krytyk powinien pisać o książce, która mu się nie podoba, i Piotrem Śliwińskim o arcydziele – po czym je poznać i czy warto pisać tylko o utworach największych.

Na finał tego dnia przewidziana styczniowa edycja Czytań w Biurze z Romanem Honetem i Dariuszem Sośnickim oraz ich premierowymi tomami piąte królestwo oraz O rzeczach i ludziach. Po nim podsumowanie debaty Biurowe książki 2010 z udziałem wykładowców oraz uczestników Warsztatów.

Autorzy Czytania poprowadzą ostatnie dwa spotkania zaplanowane w niedzielę 23 stycznia. Dariusz Sośnicki opowie o recenzjach wewnętrznych funkcjonujących w wydawnictwach, natomiast Roman Honet, dwie godziny później, odpowie na pytanie: Co poecie po krytyku?.

Warsztaty krytyczne
21 – 23 stycznia 2011 roku
Biuro Literackie, Wrocław

Dodaj komentarz