• 2010-12-20

Gwiazdy Royal Ballet w Teatrze Wielkim

22 i 23 grudnia 2010 riju w spektaklach o godz. 19.00 z Polskim Baletem Narodowym główne partie w balecie Kopciuszek zatańczą gościnnie: Marianela Nunez i Thiago Soares.

Ona jest Argentynką, on – Brazylijczykiem. Rozpoczynali kariery w swoich krajach, a potem przenieśli się do Anglii. Obecnie są pierwszymi tancerzami Royal Ballet w Londynie. Występują w czołowych rolach repertuaru baletowego Covent Garden: w inscenizacjach Ashtona, MacMillana,Cranki, Nurejewa, Wrighta, Makarowej, Bintley’a, Dowella, a także w baletach współczesnych Balanchine’a, Tudora, Tetley’a, Kyliána, Forsythe’a i innych choreografów.

Znana baśń Charlesa Perraulta o Kopciuszku, złej macosze, jej kapryśnych córkach, dobrej wróżce i zakochanym księciu dawno już nie gościła na warszawskiej scenie. Postanowiono sięgnąć do popularnego baletu Siergieja Prokofiewa w najsłynniejszej inscenizacji wielkiego angielskiego choreografa Sir Fredericka Ashtona – wysmakowanej teatralnie, pełnej wdzięku i humoru, przystępnej dla najszerszej widowni, również dziecięcej. Choreografię nieżyjącego już brytyjskiego klasyka zrealizowała z Polskim Baletem Narodowym brytyjska baletmistrzyni Wendy Ellis Somes, niegdyś jedna z czołowych solistek Royal Ballet w Londynie, a dziś spadkobierczyni praw do wystawiania Ashtonowskiego Kopciuszka na scenach świata. Scenografem warszawskiej premiery był znany holenderski artysta Toer van Schayk.

Kopciuszek,
Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa
22 i 23 grudnia 2010 roku

Dodaj komentarz