• 2010-12-18

Wystawa Akt 3 w Starej Galerii ZPAF

21 grudnia 2010 roku o godzinie 18.00 Stara Galeria ZPAF w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Akt3 połączonej z promocją albumu Akt 3 – Naked Wind.

Wystawa !kt3 - autor Jan Berdak

Wystawa Akt3 - autor Jan Berdak

Autorów fotografii (Jana Berdaka, Jacka Jędrzejczaka oraz Sergiusza Sachno) połączyła pasja fotografowania w czerni i bieli aktów kobiecych, każdy z nich zrobił to inaczej, a jednak istnieje między tymi pracami wspólna nuta podobnego czucia magii fotografii. Tę myśl połączył w jedno projekt znakomitego grafika Marka Goebla.

Wydawnictwo Art and Psyche wydało album Akt3 – NAKED WIND w dość nowatorski sposób. Wydaje się, że album zaciekawia nie tylko treścią ale również formą projektu i sposobem wydruku. Aby poczuć jego wyjątkowość, niewątpliwie należy go dotknąć.

Oczywiście książka ta przeznaczona jest nie tylko dla koneserów sztuki, ale dla wszystkich wrażliwych na piękno fotografii. Wstęp do albumu został napisany przez wybitnego psychologa Jacka Santorskiego oraz krytyka sztuki Mariana Rumina.

Większość aktów dostępnych dziś w albumach, na wystawach czy internetowych galeriach przedstawia kobietę, która wabii erotycznie prowokuje lub została podpatrzona tak, że nieświadomie pełni te role.

Autorzy przedstawionych w niniejszym zbiorze aktów idą inną drogą. Pokazują ciało kobiety, która jest.

Nie są to zdjęcia erotyczne, podniecające. To zdjęcia miłosne. Czuje się, że aparat był w rękach ludzi dojrzałych, którzy nie szukają podniet, lecz dają świadectwo odkrywania piękna poprzez twórcze i wrażliwe obcowanie z modelką, świadome spożytkowanie ruchu, światła, przestrzeni.

Wydaje się, że modelka pracująca z artystą tak nastawionym czuje się partnerką, podmiotowo dzieli się sobą, a nie sprzedaje.

Istotą psychofotografii jest wspólny proces twórczy artysty i modelki czy modela. Podstawą jest relacja, która jak w medytacji przyjmuje rzeczy, jakimi są, i jak w sztuce nadaje im znaczenia.

Zdjęcia zebrane w albumie Akt3 są świadectwem takiego procesu, który bliższy jest miłości niż romansu, prawdziwego spotkania niż urzeczowienia, samoświadomości niż samooceny.

Fragment Wstępu Jaceka Santorskiego.

Wystawa potrwa do 07 stycznia 2011r.

21 grudnia 2010r., godz. 18.00
Stara Galeria ZPAF
Warszawa, Plac Zamkowy 8.

Dodaj komentarz