• 2010-12-17

Zmiany w Bogocie w Kinie Zaangażowanym w Trójmieście i wykład Edwina Bendyka

21 grudnia 2010 roku o godz. 19.00 odbędzie się pokaz filmu Zmiany w Bogocie w reżyserii Andreasa Møl Dalsgaarda w cyklu Kina Zaangażowanego Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z dziennikarzem Edwinem Bendykiem, który opowie o tym, jak fantazja w działaniu i technologiczne osiągnięcia mogą prowadzić do państwa dobrobytu.

Gabriel Garcia Marquez w swoich powieściach opisywał Bogotę, jako miasto pełne korupcji, przemocy i narkotyków. Stolica Kolumbii w roku 2010 to już jednak zupełnie inne miasto. Ograniczenie przestępczości, skuteczna walka z kartelami narkotykowymi, spadek poziomu korupcji to główne zmiany jakie nastąpiły w ostatnim czasie. Jakimi środkami dysponują włodarze Bogoty, że udaje im się konsekwentnie realizować sen mieszkańców wszystkich miast świata? Sen o spokoju i bezpieczeństwie.

Reżyser filmu Andreas Møl Dalsgaard stworzył dokument o 10 letniej transformacji jednej z największych metropolii Ameryki Południowej. Z mechaniczną precyzją ilustruje widzom jakie zmiany nastąpiły w tym okresie. Idealistyczna filozofia wsparta konsekwentnym działaniem kilku wizjonerów doprowadziła do cudownego mieszczańskiego przeobrażenia.

Dwaj wizjonerzy Enrique Penalosa oraz Antanas Mockus charyzmatyczni, niezłomni, zdeterminowani, kreatywni i innowacyjni przeobrazili Bogotę w nowe miasto. Zmiany przez nich konsekwentnie wprowadzane od 1995 r., budzą zdumienie i podziw u włodarzy innych stolic sąsiednich państw. Coraz częściej jedynym zagrożeniem o jakim się mówi przyjeżdżając do Bogoty to udział w Corridzie, które mają miejsce na Plaza de Toros de Santamaria. A świat przestępczy tak barwnie opisywany przez Gabriela Marqueza staje się jedynie martwą literą przeszłości, coraz bardziej odległą od współczesnej rzeczywistości społecznej w sercu Kolumbii.

Zmiany w Bogocie (Bogota Change)
reżyseria: Andreas Møl Dalsgaard
produkcja: Dania 2009, 58’
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsk
21 grudnia 2010 roku o godz. 19.00

Dodaj komentarz