• 2010-12-17

Między codziennością a wielką historią – promocja książki w Warszawie

17 grudnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się promocja książki Między codziennością a wielką historią. Druga wojna w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego Piotra T. Kwiatkowskiego, Lecha M. Nijakowskiego, Barbary Szackiej, Andrzeja Szpocińskiego (ze wstępem Pawła Machcewicza i posłowiem Marcina Kuli).

O książce mówić będą: prof. dr hab. Anna Landau-Czajka, socjolog i prof. Jerzy Kochanowski, historyk (UW). Spotkanie poprowadzi dr Joanna Wawrzyniak.

Książka jest zwieńczeniem projektu badawczego II wojna światowa w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego. Przedstawia obecny stan pamięci o wojnie, jak i przemiany tej pamięci w ostatnich dziesięcioleciach. Podjęte tematy to m.in. doświadczenie II wojny światowej w badaniach socjologicznych; II wojna światowa – w komunikacji społecznej, w pamięci rodzinnej, jako doświadczenie narodowe, czy – pamięć o wojnie a relacje Polaków z innymi narodami.

Autorzy opisali w tej książce nie tylko pamięć zbiorową dotyczącą wojny, ale znacznie więcej – odsłonili obraz społeczeństwa polskiego widziany przez pryzmat dzisiejszego postrzegania II wojny światowej. Powstała w ten sposób doskonała książka, nieraz mówiąca o nas więcej niż prace poświęcone czasom obecnym. Powinna to być obowiązkowa lektura dla polityków, socjologów, a także publicystów i autorów szkolnych programów nauczania historii.

prof. dr hab. Anna Landau-Czajka

Między codziennością a wielką historią
17 grudnia 2010 (piątek), godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

Dodaj komentarz