Ścierwo? – gdańska akcja artystyczna na temat statusu zwierząt

18 grudnia 2010 roku we wrzeszczańskiej Nowej Synagodze odbędzie się Ścierwo? – jednorazowa oddolna akcja artystyczna* dotycząca statusu zwierząt w kulturze cywilizacji okcydentalnej.

Ścierwo - wydarzenie artystyczne w Gdańsku

Ścierwo - wydarzenie artystyczne w Gdańsku

W ramach akcji Ścierwo? odbędzie się projekcja pracy wideo Aliny Żemojdzin Werk (2010), która zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy. Po niej zaś nastąpi cała seria wydarzeń, które w większym lub mniejszym stopniu będą się odwoływać do tematu wywołanego przez film. Najpierw Tomasz Nowicki wygłosi swój wykład zatytułowany Komercja cierpienia – zwierzęta w kulturze i przemyśle.

Następnie będzie miała miejsce dyskusja otwarta na pytania od publiczności, w której wezmą udział wyżej wymienieni, a także gość specjalny – Joanna Krupicka. Po części refleksyjnej będzie można skosztować unikalnego art dania – wegańskiego przygotowanego przez Wandę Swajda. Wieczór zamknie koncert zespołu GARS grającego muzykę nosie-emocore. Dla publiczności przygotujemy również mini-czytelnię z pozycjami dotyczącymi tematyki pro-zwierzęcej, którą będzie się opiekowała Zosia Turniak.

Uczestnikami projektu są:

Alina Żemojdzin – absolwentka gdańskiej ASP, roczna stypendystka w szkole filmowej FAMU w Czechach. Brała udział w licznych wystawach i festiwalach w Polsce i Czechach. Mieszka i pracuje w Gdańsku, gdzie współpracuje z Instytutem Sztuki Wyspa (pomoc przy aranżacji wystaw, dokumentacja wystaw i innych wydarzeń artystycznych). W swojej praktyce artystycznej posługuje się takimi formami wypowiedzi jak performance, instalacja, realizacje rzeźbiarskie, fotografia i wideo.

Tomasz Nowicki – absolwent filozofii, w 2009 obronił pracę magisterską z etyki pt: Czy zwierzęta powinny być uwzględnione w przestrzeni moralnej? Analiza współczesnej debaty na temat praw zwierząt. Obecnie związany z gdańskim zespołem Krytyki Politycznej.

Joanna Krupicka – aktywistka prozwierzęca, na co dzień połowa wegańskiego cateringu Avocado.

Wanda Swajda – absolwentka gdańskiej ASP (dyplom na Wydziale Rzeźby). Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych, akcji, warsztatów i plenerów. Do jej doświadczeń należą m.in. udział w projekcie Świecie 2009 zorganizowanym przez Artura Żmijewskiego, a także współpraca z Instytutem Marka Kamińskiego. W swojej praktyce artystycznej wyraża się poprzez rzeźbę, rysunek, happeningi i wideoinstalacje.

GARS - chłopaki, kumple z Trójmiasta. Grają od 2005r. Lubią połączenie jesiennych, melancholijnych melodii z uderzeniem dźwięku o sile rozpędzonego TIRA. Prawdopodobnie są u nich również zauważalne echa francuskiego screamo, klasyki hardcora czy brudnego, wolnego sludge’u. Konsekwentnie teksty Garsów powstają w ich ojczystym języku. Można określić ich muzykę jako noise-emocore. Nagrali muzykę do filmu Moondreamer oraz epkę Numer Zero. Obecnie kończą nagrywanie LP i koncertują.

Zosia Turnia – absolwentka psychologii, związana z wrzeszczańską Fikcją –Księgarnią Café oraz Fundacją Miejsce dla Kultury.

Ścierwo? – jednorazowa oddolna akcja artystyczna
Nowa Synagoga, Gdańsk Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7
18 grudnia 2010 roku, godz. 19.00

Dodaj komentarz