• 2010-12-16

Dali, Miró i Chagall we wrocławskiej galerii Platon

Od 10 grudnia 2010 roku do 25 lutego 2011 roku Galeria Sztuki Współczesnej Platon zaprasza na wystawę rzeźb oraz grafik Klasyków Sztuki Współczesnej – Salvadora Dali, Joana Miró oraz Marca Chagalla, które będzie można oglądać, a także nabyć do 25 lutego 2011 roku.

Dali, Chagall, Miro, Galeria Platon, Wrocław

Dali, Chagall, Miro, Galeria Platon, Wrocław

Prezentowane na ekspozycji prace obejmują grupę rzeźb Salvadora Dali, która pochodzi z wyjątkowej i unikatowej Kolekcji Clot, będącej zbiorem odlewów w brązie wykonanych w latach 1969-76 w rezydencji artysty w Port Lligat. Nazwa kolekcji pochodzi od nazwiska Isidoro Clot – kolekcjonera z Madrytu, który przez okres kilku lat nabywał wykonane przez artystę woskowe tzw. bozzetta. Obiekty te stanowią zbiór wyjątkowy, gdyż jako jedyny został wykonany przez Salvadora Dali osobiście – by następnie zostać przekazanym do słynnych odlewni dzieł sztuki: Fonderia Bonvicini we Włoszech oraz Mibrosa w Hiszpanii.

W Galerii Platon można również podziwiać grafiki Marc’a Chagalla, będące częścią suity 96 prac do powieści Mikołaja Gogola Martwe dusze, która uchodzi za jedną z najważniejszych dzieł literatury rosyjskojęzycznej XIX w. Prezentowana na wystawie seria została wykonana na zamówienie Ambroise Vollarda w latach 1923-27, a opublikowana dopiero w 1948 roku. Całość zbioru jest sygnowana przez Chagalla na stronie kolofonu.

Kolejną niewątpliwą atrakcją, ubarwiającą wrocławski rynek sztuki jest praca Joan’a Mirό – oryginalna akwaforta, jedno z 23 dzieł, które artysta wykonał jako ilustracje do surrealistycznej powieści Renẻ Char z 1934 roku Le marteau sans maître (Bezpański młot). Prezentowana praca jest jedną z ośmiu sztuk, które artysta wykonał w podwojonym formacie, w tzw. wczesnym stylu Miró z lat 30. XX w – kiedy stosował żywe kolory nawiązujące do folkloru katalońskiego, połączone z uproszczonymi formami, stylizowanymi na rysunki dziecka, posługiwał się cienką, przerywaną linią.

Dali, Chagall, Miro, Galeria Platon we Wrocławiu

Dali, Chagall, Miro, Galeria Platon we Wrocławiu

Ekspozycja ta jest wyjątkową okazją dla wrocławskich koneserów sztuki, jako że nieczęsto w stolicy Dolnego Śląska istnieje możliwość zapoznania się i nabycia prac artystów światowego formatu.

Dali, Chagall, Miró
Od 10 grudnia 2010 roku do 25 lutego 2011 roku
Galeria Sztuki Współczesnej PLATON we Wrocławiu

Dodaj komentarz