• 2010-12-15

Recital Valentiny Igoshiny w Willi Decjusz w Krakowie

19 grudnia 2010 roku o godz. 17.00 w Willi Decjusza w Krakowie odbędzie się recital rosyjskiej pianistki Valentiny Igoshiny. Koncert zamyka obchody Roku Chopinowskiego 2010 w Willi Decjusza.

Valentina Igoshina

Valentina Igoshina

Valentina Igoshina urodziła się w Briansku (Rosja). Ukończyła Konserwatorium Moskiewskie, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Larisy Dedovej i Sergeia Dorenskyego. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów:

  • Artur Rubinstein in memoriam w Polsce (1993, I nagroda),
  • Międzynarodowego Konkursu im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie (1997, I nagroda)
  • Międzynarodowego Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (2003, finał)
  • Międzynarodowego Konkursu José Iturbi w Walencji (2006, II nagroda).
  • Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2000 r. (I wyróżnienie).

Występowała w Queen Elizabeth Hall w Londynie w ramach słynnego międzynarodowego cyklu pianistycznego Harrodsa. Zagrała recitale w Tonhalle w Zurychu, w Mediolanie w cyklu La societa dei Concerti, w Paryżu w  Théatre de l’ Athénée, w klasztorze Jakobinów w Tuluzie. Gościła także na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi: Radio France w Montpellier, La Roque d’ Anthéron (Francja), Ravello Music (Włochy), Duszniki Zdrój (Polska), Povoa de Varzim, The Belem Festival w Lizbonie (Portugalia) i The Styriarte Festival w Grazu (Austria).

Zapraszano ją na koncerty symfoniczne z Halle Orchestra (Niemcy), BBC Scottish Symphony Orchestra (Wielka Brytania), Concertgebouw Royal Orchestra z Amsterdamu, Filharmonia Narodowa w Warszawie.

Valentina Igoshina wydała 2 płyty CD. Dokonała także nagrań radiowych dla BBC i Classics FM w Wielkiej Brytanii. Grającą utwory Rachmaninowa i Chopina, można było oglądać w dwóch filmach biograficznych reżyserowanych przez Tony Palmeta The Harvest of Sorrow (1998) o życiu Sergiusza Rachmaninowa i The Mystery of Chopin. Strange Case of Delfina Potocka (1999).

Organizator: Stowarzyszenie Willa Decjusza
Koordynacja projektu: Katarzyna Trojanowska

19 grudnia 2010 roku, godz. 17.00
Willa Decjusza w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 roku 17a
recital rosyjskiej pianistki Valentiny Igoshiny

Dodaj komentarz