• 2010-12-15

Krzysztof Wróblewski – Cień malarza

9 grudnia 2010 roku o godzinie 19.00 w Galerii-pl w Gdańsku otwarta została wystawa Cień malarza Krzysztofa Wróblewskiego.

krzysztof-wroblewski-cien-malarza-14-12-2010

Krzysztof Wróblewski - Cień malarza

W 2009 roku kolega zrobił mi zdjęcie w czasie malowania przeze mnie muralu na osiedlu Gdańsk-Zaspa. Świeci mocne słońce, stoję na rusztowaniu tyłem do widza a moja sylwetka rzuca cień na ścianę. Pędzel trzymam tak jakbym malował kontury własnego cienia. Gdy zobaczyłem to zdjęcie po raz pierwszy, pomyślałem – malarz maluje własny cień. To spostrzeżenie uruchomiło pewien ciąg skojarzeń. Przypomniała mi się zabawa z dzieciństwa, kiedy stojąc nad brzegiem rzeki, obserwowałem swój cień padający na płynącą wodę. Zafascynowało mnie wtedy światło na styku cienia i oświetlonej powierzchni wody, które migotało różnymi kolorami, choć wśród nich dominowała zielonkawa żółć.

Z dzisiejszej perspektywy wiem, że przedmiotem mojego ówczesnego zauroczenia było zjawisko opisane przez fizyków jako dyfrakcja światła – ugięcie fal świetlnych na brzegach przesłon. Ja byłem przesłoną a płaszczyzna wody ekranem uwidocznienia dyfrakcji. Goethe analizując postrzeganie barw w naturze uznał żółcień (światło) oraz błękit (cień) jako kolory podstawowe, zaś pozostałe barwy za ich pochodne. Interpretując według tej logiki moje wspomnienie z dzieciństwa mogę powiedzieć, że oglądając własny cień na wodzie ujrzałem całe bogactwo barw.

Z użyciem wzoru zbudowanego trójkątów, stosując zasadę przemienności podstawowych kolorów oraz bieli i czerni, w Galerii-pl w Gdyni pomalowałem podłogę. Widz razem ze mną może stanąć niczym w wodzie w środku migocącej powierzchni barw. Doświadczyć jednocześnie mroku i jasności oglądając zawieszone na ścianach obrazy – malarskie odpryski różnych doświadczeń z kolorem.

Krzysztof Wróblewski

krzysztof-wroblewski-cien-malarza-galeriapl-14-12-2010

Krzysztof Wróblewski w Galerii-pl

Krzysztof Wróblewski urodzony w Przasnyszu w 1962 roku. W 1982 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. W latach 1982-1987 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni K. Ostrowskiego. Od 1989 roku pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Zajmuje się malarstwem i fotografią a od 1994 roku malarstwem monumentalnym w przestrzeni publicznej. Współtworzył galerię Koło w Gdańsku. Wystawia od 1986 roku od udziału w Ekspresji lat 80-tych w galerii BWA w Sopocie. Jego obrazy znajdują się kolekcjach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą.

Wystawa czynna od 9 grudnia do 31 stycznia 2011
Galeria-pl
ul. A. Abrahama 27a, Gdynia

Dodaj komentarz