• 2010-12-13

Jerzy Skolimowski w Nowym Yorku

20 grudnia 2010 roku o godz. 18.15 w Walter Reade Theater, Lincoln Center w Nowym Yorku odbędzie się spotkanie z Jerzym Skolimowskim połączone z projekcją jego filmów: Essential Killing i Deep End.

Jerzy Skolimowski (ur.1938) jest jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców filmowych. Reżyser, scenarzysta i aktor, jest również uznanym malarzem, a w młodości był bokserem. Skolimowski rozpoczął swoją karierę w latach 60-tych w Polsce, jako współscenarzysta Niewinnych czarodziejów Andrzeja Wajdy i Noża w wodzie Romana Polańskiego. Jego debiutancki Rysopis (1964), będący kompilacją krótkich filmów, które kręcił na studiach w łódzkiej Filmówce; a następnie Walkover (1965) wniosły świeży powiew europejskiej Nowej Fali do polskiego kina.

W 1966 r. za Barierę z Janem Nowickim, Skolimowski został wyróżniony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Bergamo, a w 1967, jego Odjazd zdobył Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie. W tym samym roku, po realizacji anty-stalinowskiego Ręce do góry!, Skolimowski opuścił Polskę i w latach ’70 i ’80 tworzył głównie w Europie i USA. Jego Krzyk z Alanem Batesem oraz Fucha z Jeremym Ironsem, otrzymały główne nagrody na festiwalach w Cannes (1978 i 1982).

W ostatnich latach reżyser poświęcił się głównie swojemu ekspresjonistycznemu malarstwu, by w 2008 r. powrócić triumfalnie z filmem Cztery noce z Anną, wyprodukowanym w Polsce (w roli głównej Kinga Preiss). Jego znakomitą passę kontynuuje zwycięzca tegorocznego festiwalu w Wenecji, Essential Killing, z Vincentem Gallo i Emmanuelle Seigner.

Program:

 1. 20 grudnia 2010 roku, godz. 18.15
  Essential Killing / 2010, reż. Jerzy Skolimowski
  Najnowszy film Skolimowskiego kontynuuje dwa tematy powtarzające się w twórczości reżysera: indywidualizm i obsesję, przenosząc je w obszar medytacji nad polityką terroru w przededniu konfliktów z Afganistanem i Irakiem. Kreacja Vincenta Gallo – porażająca i całkowicie pozbawiona dialogów – przedstawia rebelianta, schwytanego przez amerykańskich żołnierzy w bezimiennym państwie Bliskiego Wschodu; poddanego torturom, przesłuchiwanego, a następnie przewiezionego do kolejnego anonimowego państwa, gdzieś w Europie Środkowej. Po drodze, wycieńczony więzień podejmuje się desperackiej ucieczki, w zaśnieżony, bezkresny krajobraz; gdzie – wygłodzony i bosy – musi przeżyć, polegając na swoich najbardziej prymitywnych instynktach. Po pokazie odbędzie się spotkanie z Reżyserem.
 2. 20 grudnia 2010 roku, godz. 20.45
  Deep End / 1970, reż. Jerzy Skolimowski
  Film koncentruje się na postaci Mike’a (w tej roli John Moulder-Brown) – nieśmiałego piętnastolatka, który zostaje wyrzucony ze szkoły średniej i podejmuje się pracy jako nadzorca łaźni publicznej w Londynie. Tutaj uczy się życia – oraz gustów erotycznie wygłodniałej klienteli – od pięknej, rudowłosej Susan (Jane Asher), do której zaczyna żywić niebezpieczne i głęboko obsesyjne uczucie. Obraz przypomina Zawrót głowy Hitchcocka, w wersji szalonych lat sześćdziesiątych. Nakręcony z perwersyjnym, czarnym humorem, stanowi kwintesencję stylu Skolimowskiego i jego reżyserski triumf.
  Pokaz z okazji 40- tej rocznicy filmu.  Pokaz zostanie poprzedzony przedmową reżysera.

Organizatorzy: Instytut Kultury Polskiej w Nowym Yorku oraz The Film Society Of Lincoln Center

20 grudnia 2010 roku, godz. 18.15
Walter Reade Theater, Lincoln Center w Nowym Yorku
spotkanie z Jerzym Skolimowskim połączone z projekcją filmów: Essential Killing i Deep End.

Dodaj komentarz