• 2010-12-11

Teatr Polski w Moskwie

W dniach od 4 marca do 24 marca 2011 roku będzie można zobaczyć projekt Teatr Polski w Moskwie. Jest to polski program specjalny w ramach XVII Festiwalu Teatralnego Złota Maska.

Teatr Polski w Moskwie - plakat

Teatr Polski w Moskwie - plakat

Projekt Teatr Polski w Moskwie to specjalna edycja festiwalu, przygotowana przez Festiwal Złota Maska oraz Instytut Adama Mickiewicza poświecona w całości polskiemu teatrowi i dramaturgii. Polski teatr pojawił się już wcześniej w programie Złotej Maski. W 2010 roku wystawiono bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków spektakl Między nami dobrze jest w reż. Grzegorza Jarzyny wg dramatu Doroty Masłowskiej. Jednak w przyszłym roku po raz pierwszy pokazana zostanie tak szeroka prezentacja najnowszego polskiego teatru.

Program Teatru Polskiego w Moskwie opracowany został przez polsko – rosyjski zespół kuratorów: Elenę Kowalskają (krytyk teatralny, komentator magazynu Afisha), Alionę Karas (krytyk teatralny, komentator Rossijskoj Gaziety), Joannę Klass (Instytut Adama Mickiewicza) oraz Marka Radziwona (Instytut Polski w Moskwie). W programie Teatru Polskiego w Moskwie znalazło się 5 z najnowszych polskich spektakli oraz utwór teatralno-muzyczny specjalnie przygotowywany na festiwal w konwencji work-in-progress. Towarzyszyć będą im czytania najnowszej polskiej dramaturgii, dyskusje oraz panele krytyczne. Planowane są również spotkania z dramaturgami i reżyserami bezpośrednio po prezentacjach spektakli.

W ramach Teatru Polskiego w Moskwie zobaczyć można będzie spektakle:

  • (A)pollonia, reż. Krzysztof Warlikowski
  • Babel, reż. Maja Kleczewska
  • Małą narrację, reż. Wojtek Ziemiński
  • Persona/Marilyn, reż. Krystian Lupa
  • T.E.O.R.E.M.A.T., reż. Grzegorz Jarzyna
  • Opera kolejowa: Prolog przygotowana przez komunę//warszawa oraz Liquid Theatre z Moskwy. Partytura muzyczna spektaklu zostanie skomponowana jako wariacja rozkładu jazdy pociągów odjeżdżających i przyjeżdżających na moskiewskie dworce, a jego libretto stanowić będą nagrania rozmów z przypadkowymi pasażerami. Wstępem do tego spektaklu jest prezentowany w czasie przeglądu Teatr polski w Moskwie Prolog / work-in-progress: Podróże. Premiera projektu planowana jest jesienią 2011 roku na dworcu kijowskim w Moskwie.

Złota Maska to rosyjska nagroda teatralna przyznawana od 1994 r. przez rosyjski Związek Teatralny za spektakle we wszystkich dziedzinach sztuki sceny – dramat, opera, balet, taniec nowoczesny, operetka, musical, teatr lalkowy. Złota Maska to również ogólnokrajowy festiwal teatru w Rosji odbywający się wiosną każdego roku w stolicy i obejmujący najważniejsze przedstawienia z całego kraju.

Złotej Masce patronuje Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Związek Teatralny FR oraz władze miejskie Moskwy. Uczestników wybierają dwa panele ekspertów, w skład których wchodzą znani krytycy teatralni. W składu obu jury festiwalu Złota Maska (dramat i musical) wchodzą znani aktorzy, reżyserzy, dyrygenci, choreografowie i artyści sceny. Festiwal stanowi ważne forum wszechstronnej, obiektywnej prezentacji rosyjskiej sztuki sceny.

Złota Maska to nie tylko znana, prestiżowa nagroda teatralna, ale również instytucja finansowa realizująca szereg strategicznych zadań istotnych dla rozwoju rosyjskiego teatru. Historia Złotej Maski to kronika współczesnej rosyjskiej sztuki sceny. Organizacja dorocznego festiwalu i uroczystości wręczenia nagród to główne zadanie festiwalu Złota Maska. Jednocześnie Złota Maska zainicjowała w ostatnich latach wiele ważnych projektów i programów teatralnych, do których należą między innymi publikacje i tournee, festiwal sztuk współczesnych Nowy Dramat, program pokazów spektakli rosyjskich dla gości zagranicznych podczas festiwalu Złota Maska (tzw. Russian Case), rynek sztuki performatywnej Pro-Teatr.

Od 2009 r. głównemu programowi konkursowemu towarzyszy program pozakonkursowy Maska Plus. Złota Maska obejmuje również organizację tournee teatralnych, w tym prezentację najlepszych spektakli w miastach całej Rosji i w krajach bałtyckich. W ramach najbliższej edycji Złotej Maski szczególna uwaga skierowana zostanie na Polskę. Przygotowany na XVII edycję festiwalu program Teatr Polski w Moskwie to pierwsza tak duża prezentacja polskiego teatru i dramatu na tym prestiżowym i niezwykle opiniotwórczym festiwalu.

4 marca – 24 marca 2011 roku
Teatr Polski w Moskwie – polski program specjalny w ramach XVII Festiwalu Teatralnego Złota Maska.

Dodaj komentarz