• 2010-12-11

Obchody Roku Czesława Miłosza – największe wydarzenia odbędą się w Krakowie

Krakowskie Biuro Festiwalowe pozyskało jedną z najwyższych w Polsce dotacji z programu Miłosz 2011 – Promesa. Na organizację 2. Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza.

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza to jedna z najważniejszych odsłon obchodów Roku Czesława Miłosza 2011 w Polsce. W ramach festiwalu, który odbędzie się w dniach 9-15 maja 2011, zaplanowano m.in.: międzynarodową konferencję, warsztaty dla tłumaczy, wieczory poetyckie i dyskusje, którym towarzyszyć będą znakomite koncerty.

Projekt Umysł wyzwolony – krakowskie obchody Roku Czesława Miłosza ma z kolei zaangażować na potrzeby obchodów wiele przestrzeni publicznych Krakowa. Jenny Holzer, Ogród Zen, Liryczne Tramwaje, Camera Obscura, 4P to realizacje, które mają stać się głośnymi wydarzeniami, komentowanymi w Polsce i Europie. Dodatkowo niekonwencjonalne działania promocyjne dystrybuowane wśród mieszkańców i turystów stworzą wrażenie wszechobecności tematów miłoszowskich w przestrzeni publicznej.

Z kolei projekt Made in Poland. Miłosz Sounds w ramach 9. Festiwalu Sacrum Profanum zaangażuje pięciu wybitnych kompozytorów muzyki współczesnej – Pawła Mykietyna, Agatę Zubel, Wojciecha Ziemowita Zycha, Aleksandrę Grykę i Dobromiłę Jaskot. Stworzą oni pięć utworów, inspirowanych twórczością Czesława Miłosza, na podstawie wybranych tekstów poety.

Gdy będą już gotowe, pięć wyśmienitych zespołów – Asko|Schoenberg, Ensemble Modern, Alarm Will Sound, London Sinfonietta i Klangforum Wien – zaprezentuje uroczyste wykonanie stworzonych dzieł podczas Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Koncerty będą transmitowane przez Polskie Radio na teren krajów zrzeszonych w EBU (European Broadcasting Union), zostaną też nagrane w warstwie dźwięku i obrazu (co daje możliwość późniejszego wydania ich w formie DVD).

Dodaj komentarz