• 2010-12-11

Przemiana Franza Kafki w Teatrze Starym w Krakowie

17 grudnia 2010 roku o godz. 19.30 na Nowej Scenie Narodowego Teatru Starego w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Przemiana według opowiadania Franza Kafki.

Narodowy Stary Teatr, Przemiana - plakat

Narodowy Stary Teatr, Przemiana - plakat

Niezwykłe opowiadanie Franza Kafki to przejmujące studium ludzkiej metamorfozy. Monotonne życie sprzedawcy tekstyliów zostaje przerwane przez koszmarne wydarzenie. Gregor Samsa oraz jego rodzina zostają postawieni w sytuacji ekstremalnej w obliczu której muszą zrewidować podstawy mieszczańskiej codzienności. Autor PRZEMIANY z chirurgiczną precyzją rozcina kolejne warstwy pospolitych upodobań i troski wyłącznie o materialny tryb życia docierając do podstawowych pytań o relacje między członkami rodziny Samsów. Metamorfoza bohatera odsłania prawdziwą naturę pasożytniczego układu czwórki głównych bohaterów.

Gdy Gregor Samsa obudził się pewnego rana z niespokojnych snów, stwierdził, że zmienił się w łóżku w potwornego robaka. Leżał na grzbiecie twardym jak pancerz, a kiedy uniósł nieco głowę, widział swój sklepiony, brązowy, podzielony sztywnymi łukami brzuch, na którym ledwo mogła utrzymać się całkiem już ześlizgująca się kołdra. Liczne, w porównaniu z dawnymi rozmiarami, żałośnie cienkie nogi migały mu bezradnie przed oczami. Co się ze mną stało? – myślał. To nie był sen. (Franz Kafka, Przemiana)

Najbliższe spektakle Przemiany: 18, 19 grudnia 2010 roku.; 27, 28, 29, 30 stycznia 2011 roku o godz. 19:30

reżyseria: Magdalena Miklasz
scenariusz:Magdalena Miklasz, Szymon Wróblewski
(na podstawie Przemiany i Opisu walki Franza Kafki)
scenografia:Dominika Błaszczyk

Obsada:
Wiktor Loga-Skarczewski – Gregor
Andrzej Rozmus – Prokurent
Aldona Grochal – Matka
Julia Sobiesiak – Greta
Zbigniew Ruciński – Ojciec

17 grudnia 2010 roku
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Kraków, ul. Jagiellońska 5
Premiera spektaklu Przemiana wg. opowiadania Franza Kafki

Dodaj komentarz