• 2010-12-10

Koncert Wielkie Kobiety Bluesa w Muzeum Witolda Gombrowicza

12 grudnia w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w ramach koncertu Wielkie Kobiety Bluesa wystąpią: Ewa Cybulska, Wojciech Karolak, Piotr Cieślikowski i Arek Skolik.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Koncert to opowiadana muzyką i słowami historia wokalistek jazzowych i bluesowych, które walczyły o swoją pozycję artystyczną pokonując uprzedzenia rasowe. Ich historie są zarazem wstrząsające i budujące, teksty ich utworów jednocześnie wzruszają i bawią.

Podczas koncertu Ewa Cybulska wykona utwory z okresu blisko 40 lat bluesa i jazzu: od Bessie Smith – pierwszej, nagranej w latach 20-tych ubiegłego stulecia przez legendarnego Johna Hammonda śpiewaczki bluesowej, poprzez erę swingu z niepowtarzalną Billie Holiday, a następnie lata 50te, gdy pierwsze Damy Bluesa wkroczyły na listy przebojów muzyki pop z Dinahą Washington i Peggy Lee na czele. Zwieńczeniem tej podróży przez czas i muzykę będą utwory z ery wokalistyki improwizowanej, która rozpoczęła się w latach 60-tych. Usłyszymy utwory śpiewane niegdyś przez Ellę Fitzegerald i Sarę Vaughn (słynne Cry me a River, Fever, czy Black coffee).

Ewa Cybulska zaśpiewa przy akompaniamencie Wojciecha Karolaka (organy Hammonda), Arka Skolika (perkusja) i Piotra Cieślikowskiego (saksofon).

Ewa Cybulska – wokalistka jazzowa znana ze wspaniałych interpretacji standardów, mistrzyni jazzu w konwencji latynoskiej. Ukończyła wydział jazzowy na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Koncertowała z gwiazdami amerykańskiej i polskiej sceny jazzowej, m.in. Billy Higgins’em, Lonnie Smith’em, Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Karolakiem, Krzysztofem Herdzinem, Bogdanem Hołownią.

Wojciech Karolak – jeden z najsłynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, występował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą.

Arek Skolik – perkusista i kompozytor, współpracuje m.in. z Wojciechem Karolakiem, Michałem Urbaniakiem i Irkiem Dudkiem.

Piotr Cieślikowski – jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów tenorowych i sopranowych, współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Lonnie Smith’em, Wojciechem Karolakiem. Ma na swoim koncie również cykl koncertów z grupą Scotta Hamiltona.

Koncert Wielkie Kobiety Bluesa, Ewa Cybulska, Wojciech Karolak, Piotr Cieślikowski i Arek Skolik
12 grudnia, godz. 18.00

Muzeum Witolda Gombrowicza, Oddział Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie, Wsola, ul. W. Gombrowicza 1
Wszystkich zainteresowanych do Wsoli dowiezie autobus, zbiórka przed teatrem Powszechnym w Radomiu o godzinie 17.10. Powrót po koncercie

Dodaj komentarz