• 2010-12-10

Startuje Toruń Short Film Festival

10 grudnia 2010 roku startuje trzecia edycja Toruń Short Film Festival – krótkometrażowego przeglądu filmów roku. Festiwal potrwa do 12 grudnia.

Toruń Short Film Festival

Toruń Short Film Festival

Program festiwalu obejmuje Konkurs Filmów Polskich oraz cztery sprofilowane pasma, pokazujące rózne oblicza krótkiego filmu na świecie. TSFF, bedący krótkometrażowym dzieckiem festiwalu filmowego Tofifest w swojej grudniowej odsłonie nie obawia się siegania do filmów zajmujących się wstydliwie ukrywaną częścią współczensego świata. O tym móiw pasmo, nomen-omen, Współczesny świat, prezentujące krótkie dokumenty komentujące wybrane kwestie rozwoju i globalnych problemów. Naszą tożsamości i rzeczywistością zajmuje się też pasmo Liquid cities & Temporary identities. To pokaz prac światowego wideoartu skoncentrowany na dwóch niezwykle aktualnych tematach: mieście i tożsamości człowieka miasta.

Dwa kolejne pasma to próby przyjrzenia się temu co robią w krótkim metrażu Wschód i Zachód Europy. Krótko po litewsku to najlepsze prace litewskich młodych reżyserów z minionego sezonu, zaś Jesienna fiesta to podróż przez 10 ostatnich lat portugalskiego krótkiego metrażu.

program Toruń Short Film Festival

program Toruń Short Film Festival

Trzon imprezy stanowi Konkurs kina polskiego. W jego ramach najlepszy film wybierają widzowie. W selekcji znalazły się nie pokazywane dotąd w Toruniu prace wschodzących polskich filmowców. W ciągu 3 dni pokazanych zostanie łącznie 21 prac konkursowych, od fabuł przez dokumenty po animacje. Autorska selekcja za główny cel postawiła sobie ukazanie najważniejszych prac, tematów oraz form filmowych, po które sięgali polscy twórcy w ostatnich 2 latach.

Oprócz licznie nagradzanych w kraju filmów takich jak: Twist & Blood Kuby Czekaja na FPFF w Gdyni czy Vakha i Magomet Marty Prus i Millhaven Bartka Kulasa na festiwalu debiutów w Koszalinie, znajdą się też uznane już za granicą prace jak Smolarze [Lipsk, Dijon, ST. Petersburg], Seans w kinie Tatry [Lipsk, Amsterdam], Nowa [Valladolid, Melbourne] czy Danny Boy [Melbourne Lipsk] oraz najnowsze produkcje rozpoczynające dopiero swój festiwalowy żywot.

Toruń Short Film Festival
10-12 grudnia, Kino Centrum CSW, Toruń

Dodaj komentarz