• 2010-12-10

Spotkanie z prof. Alicją Helman w Iluzjonie

16 grudnia 2010 roku o  godzinie 20.00 w kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się spotkanie z prof. Alicją Helman, która przybliży widzom arkana, wciąż dla wielu bardzo tajemniczego i egzotycznego, kina chińskiego.

Żółta ziemia, reż. Chen Kaige, 1984

Żółta ziemia, reż. Chen Kaige, 1984

Autorka książki o jednym z najciekawszych azjatyckich reżyserów ostatnich lat – Zhang Yimou – opowie o zjawisku Gorączki Kulturalnej oraz Piątej Generacji, postara się także odpowiedzieć na pytanie czy w Chinach lat 80. XX wieku rzeczywiście istniała awangarda filmowa.

Wykład nawiązujący do tekstu Chińska awangarda filmowa i jej konteksty, który ukazał się w 70 nr Kwartalnika Filmowego, a także do nowej publikacji autorstwa prof. Helman Odcienie czerwieni. Twórczość filmowa Zhanga Yimou, zostanie zilustrowany pokazem niemal zupełnie nieznanego w Polsce filmu – Żółta ziemia (reż. Chen Kaige, 1984).

Podczas wieczoru w foyer kina odbędzie się kiermasz książek z wydawnictwa Filmoteki Narodowej oraz Kwartalnika Filmowego.

Żółta ziemia (Huang tu di) 89 min., reż. Chen Kaige; scen. Zhang Ziliang; zdj. Zhang Yimou; wyk. Xue Bai, Wang Xuexi, Tan Tuo, Liu Qiang i inni / Chiny 1984

Liryczna, poetycka i kameralna zarazem opowieść o niełatwym życiu wieśniaków z prowincji Szensi, zmagających się nie tylko z biedą, ale przede wszystkim z nieujarzmionymi siłami natury. Nagroda Srebrnego Leoparda i Jury Ekumenicznego festiwalu w Locarno.

Prof. Alicja Helman – teoretyk i historyk filmu, eseistka, tłumaczka. Ukończyła studia muzykologiczne na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, pracę naukowo-badawczą rozpoczęła od zagadnień związanych z muzyką filmową. W latach 1955-1973 pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1973-1986) i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (od 1986).

Była kierownikiem Katedry Teorii Filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, a obecnie pracuje w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jej najważniejsze książki poświęcone były teorii filmu: m.in. O dziele filmowym (1970 i 1981). Była też redaktorem i autorką większości haseł dziesięciotomowego Słownika pojęć filmowych (1991-1998). W ostatniej dekadzie interesują ją przede wszystkim badania porównawcze.

Jej monografie Luchina Viscontiego Urok zmierzchu. Filmy Luchina Viscontiego (2001) i Carlosa Saury Ten smutek hiszpański (2005) wykorzystują przede wszystkim komparatystyczne metody badań. Obecnie interesuje się kinematografiami azjatyckimi – jest autorką monografii Zhanga Yimou. Była promotorem 41 rozpraw doktorskich.

16 grudnia 2010 r., godz. 20.00
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A, Warszawa

Dodaj komentarz