• 2010-12-10

Romeo i Julia w Operze Śląskiej

14 grudnia 2010 roku o godzinie 18.00 Opera Śląska w Bytomiu wystawi balet w II częściach do symfonii dramatycznej Hectora Berlioza Romeo i Julia.

Romeo i Julia w Operze Śląskiej, plakat

Romeo i Julia w Operze Śląskiej, plakat

Realizacji spektaklu, w którym udział biorą soliści, koryfeje i zespół baletowy Opery Śląskiej oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im.  L. Różyckiego w Bytomiu (główne partie Romea i Julii), podjęli się: Henryk Konwiński (inscenizacja i choreografia), Ireneusz Domagała (dekoracje), Zofia de Ines (kostiumy). Prapremiera baletu miała miejsce 12 grudnia 2009 r. na scenie Opery Śląskiej.

Za inscenizację i choreografię baletu Romeo i Julia Henryk Konwiński został laureatem prestiżowej nagrody Marszałka Województwa Śląskiego – ZŁOTA MASKA w kategorii: NAGRODA SPECJALNA.

Romeo i Julia w Operze Śląskiej

Romeo i Julia w Operze Śląskiej

Ta historia może się wydarzyć zawsze i wszędzie. Jej bohaterami jest para zakochanych, która ma przeciwko sobie cały świat. Nawet najbliżsi nie mogą być dla nich wsparciem. Szekspirowski mit Romea i Julii często przybiera realne kształty. Uniwersalność dzieła sprawia, że jest ono ponadczasowe. Romeo i Julia stali się symbolami młodych kochanków i miłości skazanej na niepowodzenie.

Sztuka ta jest uznawana za jedną z najlepszych historii miłosnych, jakie kiedykolwiek napisano. Istnieją też jej liczne interpretacje. W XX wieku powstało wiele adaptacji tego dzieła m.in.: filmy Franco Zeffirellego i Baza Luhrmanna, słynny musical i film West Side Story czy na rodzimym – polskim gruncie musical Janusza Józefowicza. Najbardziej znaną realizacją, która przekazuje poprzez taniec tę piękną historię jest balet do muzyki Sergiusza Prokofiewa.

Romeo i Julia w Operze Śląskiej

Romeo i Julia w Operze Śląskiej

Bytomska realizacja Romea i Julii to nadzwyczaj piękny, zmysłowy i plastyczny spektakl baletowy, w którym połączenie klasycznej techniki z odrobiną tańca współczesnego nadaje opowieści uniwersalny charakter. Widz ma wrażenie, że historia toczy się ponad czasem, a bohaterowie mogli się urodzić zarówno w renesansowej Weronie, jak i w Nowym Jorku w czasach West Side Story.

Henryka Wach-Malicha, Dziennik Zachodni

Twórcy przedstawienia baletowego starali się w maksymalnym i równym stopniu wykorzystać potencjał muzyki romantycznego kompozytora oraz historii Romea i Julii. Spektakl został zbudowany w oparciu o konsekwentne, a zarazem twórcze łączenie elementów odwołujących się do średniowiecza, czasów Szekspira i Berlioza oraz współczesności. Unikano dosłowności, pozostawiając miejsce również dla wyobraźni widza. Dzięki temu powstało przedstawienie o potędze młodzieńczej miłości, która nie ma swojej epoki – może się wydarzyć w każdym miejscu i czasie.

Magdalena Czerny, Teatralia Śląsk

Romeo i Julia w Operze Śląskiej

Romeo i Julia w Operze Śląskiej

Romeo i Julia
Opera Śląska w Bytomiu
14 grudnia 2010roku o godz.18.00

Dodaj komentarz