• 2010-12-10

Muzeofrajda w Muzeum Żup Krakowskich

9 grudnia 2010 roku pod nazwą Muzeofrajda startuje nowy projekt Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, realizowany przy udziale Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Autorzy projektu postarają się m.in. znaleźć odpowiedzi na pytania czy młodzież może świetnie się bawić w muzeum i czy zabytki mogą do niej przemówić ciekawiej niż Internet, być atrakcyjniejsze niż komputer i zainspirować do intrygującej interpretacji.

Nie lada wyzwanie czeka młodzież i nauczycieli, którzy wezmą udział w projekcie MUZEOFRAJDA – eksperyment muzealny. Bo jak inaczej – jak nie wyzwaniem – można nazwać kierowanie przez jeden dzień tak dużą instytucją jak Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, zarządzaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest tylko kilkanaście takich instytucji w Polsce.

Żadna dotąd szkoła nie może się pochwalić taką wyjątkową nagrodą. Żeby ją zdobyć zespoły zmierzą się w konkursie na kreatywność. Ich zadaniem jest wymyślenie dodatkowych atrakcji, ciekawych form na wyeksponowanie wybranych zabytków w ekspozycjach Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka: w kopalni soli na gł. 135 m lub w Zamku Żupnym albo w obydwu ekspozycjach.

Zwycięski zespół otrzyma środki na ich realizację i promocję oraz pomoc w ich przygotowaniu. Zaprezentuje je rówieśnikom 8 kwietnia 2011 r. Mają one przemówić do nich i sprawić, że pobyt w wielickim muzeum w tym dniu będzie niezapomnianym świętem przyjaźni ludzi młodych z leciwymi zabytkami. Jak wspomniano wcześniej zwycięski zespół będzie też kierował w tym dniu wielickim muzeum.

Udział w projekcie posłuży odkryciu szczególnych talentów uczniów i nauczycieli. Projekt zakłada pracę w zespołach, jest wyzwaniem dla osób kreatywnych, otwartych, odpowiedzialnych, odważnych i z poczuciem humoru. Daje możliwość współuczestniczenia w działaniach dorosłych, będzie więc świetnym wprowadzeniem w dorosłe życie. Pokaże, że młodzież może być partnerem dla dorosłych a w sprawach dotyczących jej samej właściwym doradcą. To co istotne odkrywa przed młodymi piękne karty polskiej historii i uczy szacunku dla dziedzictwa kulturowego zgromadzonego przez wieki w wielickiej kopalni. J

ego realizację rozpoczyna spotkanie 9 grudnia 2010 r., w czasie którego zespoły zapoznają się z ekspozycjami Muzeum Żup Krakowskich a następnie przystąpią do kreatywnych zmagań, dzięki którym będą mogli sięgnąć po zwycięstwo. Mamy nadzieję, że tak jak zakłada tytuł projektu – MUZEOFRAJDA- będzie to świetna zabawa dla wszystkich uczestników – uczniów, nauczycieli i muzealników. Wszystkim zespołom życzymy powodzenia.

Projekt MUZEOFRAJDA – Eksperyment Muzealny realizowany jest przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie w dniach 9.12.2010 r.- 8.04.2011 r.

Dodaj komentarz