• 2010-12-10

Cyganeria Giacomo Pucciniego w Operze Śląskiej i Teatrze Śląskim

12 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu oraz 13 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się spektakl Cyganeria Giacomo Pucciniego

Cyganeria Giacomo Puccini - plakat

Cyganeria Giacomo Puccini - plakat

Baśniowa sceneria, urzekająca muzyka, wielkie namiętności i niezapomniane obrazy z życia paryskiej bohemy! Premiera tej opery odbyła się w 1896r. w Turynie, 42-letni kompozytor cieszył się już wówczas zasłużoną sławą, ale Cyganeria nie zdobyła pochwał krytyki. Znacznie lepiej oceniła ją publiczność. Tytuł ten od ponad stu lat zachwyca widzów swoją sugestywnością i aktualnością. Libretto przedstawia magiczny, wręcz bajkowy świat epoki balzakowskiej. Cztery sceny układają się w opowieść o romantycznych, zdolnych do wzniosłych uczuć bohaterach, żyjących w trudnej, twardej i nie szczędzącej problemów rzeczywistości.

Dramatyczne dzieje miłości poety Rudolfa i hafciarki Mimi kontrastują z nieco figlarnym romansem Musetty i Marcella, a skromne i surowe mieszkanie artystów na poddaszu z barwnym światem paryskiej ulicy. Szampańska, beztroska, kokieteryjna zabawa przenika się z zimowym mrozem, biedą, a na końcu tragizmem. Wszystko splecione z głęboko poruszającą muzyką. Gesty, słowa, sceny i postacie łączą się z nią w idealnej symbiozie.

Puccini napisał jeden z operowych szlagierów, opowiadający o życiu paryskiej bohemy z XIX wieku. Fragmenty ukazujące obrazy z życia cyganerii artystycznej efektownie zostały przedstawione w Operze Śląskiej. Wszystkie sceny rozgrywają się w dobrze skomponowanej scenografii, ale największe wrażenie robi ulica w Dzielnicy Łacińskiej. Wygląda jak z zimowej baśni. W pięknej scenerii słuchamy opowieści o świecie, w którym żyją przyjaciele: malarz Marcello, poeta Rudolf, filozof Colline, muzyk Schaunard, o prawdziwej przyjaźni, miłości, zazdrości i śmierci.

Gdy jesteśmy zakochani, słyszymy w powietrzu muzykę Pucciniego – przekonywała w jednym ze swych filmów Barbra Streisand. Bez wątpienia najpiękniejsze arie i duety miłosne śpiewają bohaterowie oper tego kompozytora. Nie inaczej jest w przypadku Cyganerii – aria Rudolfa Ta rączka taka zimna, duet Mimi i Rudolfa z I aktu, walc Musetty z aktu II to najsłynniejsze fragmenty tej opery.

Wznowienie Cyganerii na scenie Opery Śląskiej miało miejsce w listopadzie zeszłego roku i powstało w oparciu o jej premierę z roku 1980; choć upłynęło 30 lat – spektakl ten po raz kolejny powrócił do repertuaru, wznowiony w zbliżonym w kształcie, w jakim pojawił się na tej scenie 9 lutego 1980 roku. Już sam ten fakt świadczy wymownie, jak bardzo dobrze został przyjęty i zapamiętany ze względu na swe walory widowiskowe i muzyczne.

Ten spektakl Cyganerii, wystawionej pod artystycznym i muzycznym kierownictwem Napoleona Siessa (1930 – 1986), w inscenizacji i reżyserii Lecha Hellwiga-Górzyńskiego oraz w oprawie scenograficznej Wiesława Langego (1914 – 1988), jest już jedynym spektaklem, w którym przetrwała sceniczna wizja najwybitniejszego scenografa na śląskich scenach.

Przygotowanie muzyczne: Tadeusz Serafin
Przygotowanie sceniczne: Tadeusz Piszek

Obsada w dniu 12.12.2010 roku
Mimi – Aleksandra Stokłosa
Rudolf – Adam Sobierajski
Marcel – Włodzimierz Skalski
Schaunard – Paweł Kajzderski
Colline – Tadeusz Leśniczak
Musetta – Ewelina Szybilska
Alcindor – Witold Dewor
Benoit – Marek Ziemniewicz
Parpignol – Janusz Wenz
oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Andrzeja Knapai

12 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu, ul. Moniuszki 21-23
13 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach, ul. Rynek 2
Spektakl Cyganeria Giacomo Pucciniego

Dodaj komentarz