• 2010-12-10

Brytyjski Czwartek w MCK w Krakowie

16 grudnia 2010 roku Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na ostatnie spotkanie z cyklu Brytyjskich Czwartków: wykład dr. Andrzeja Szczerskiego zatytułowany Warsztaty OMEGA – sztuka cenniejsza niż rzemiosło.

Brytyjskie Czwartki w MCK w Krakowie

Brytyjskie Czwartki w MCK w Krakowie

Podczas bogato ilustrowanego wykładu będzie można dowiedzieć się więcej na temat słynnych warsztatów Omega w szerszym kontekście ruchu odnowy rzemiosła (Arts & Crafts Movement). Ich dzieła, głównie meble i ceramikę, można oglądać na wystawie Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf.

Pracownię i salon wystawowy Omega Workshop powołali w 1913 r. w Londynie artyści związani z Grupą Bloomsbury: Roger Fry, Vanessa Bell i Duncan Grant. Ich intencją było stworzenie miejsca, w którym artyści będą projektować przedmioty codziennego użytku w awangardowej estetyce. Artyści nie sygnowali prac nazwiskiem, a jedynie znakiem pracowni – literą omega. Do pracowni przy Fitzroy Square w Londynie przychodzili 3 razy w tygodniu, ich wynagrodzenie wynosiło 18 funtów miesięcznie.

Dr Andrzej Szczerski jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki UJ. Opublikował m.in. Wzorce tożsamości. Recepcja sztuki brytyjskiej w Europie Środkowej około roku 1900 (2002). Razem z Piotrem Kopszakiem jest autorem wystaw Śladami prerafaelitów w Muzeum Pałac w Wilanowie (2006) oraz Symbolism in Poland and Britain w Tate Britain w Londynie (z Alison Smith, 2009).

Brytyjski Czwartek, wykład Warsztaty OMEGA – sztuka cenniejsza niż rzemiosło
16 grudnia 2010 roku, godz. 17.00, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz