• 2010-12-09

Jednominutówki w Lublinie

16 grudnia 2010 roku o godz. 19.00 w lubelskiej siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber odbędzie się projekcja z okazji Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych. Organizowany od 2006 roku przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku Festiwal jest polską edycją docierającego do ponad dziewięćdziesięciu krajów na świecie  festiwalu The One Minutes.

The One Minutes

The One Minutes

The One Minutes to międzynarodowy ruch jednominutowych filmów docierający już do ponad 90 krajów na świecie. Festiwal powstał po to by promować film jako jedną z form artystycznej ekspresji i kształtować nową przestrzeń do eksperymentowania z formą i obrazem w ujęciu filmu krótkometrażowego trwającego dokładnie 1 minutę.

Skierowany jest zarówno do młodych twórców jaki i osób profesjonalnie zajmujących się filmem, a przede wszystkim artystów poszukujących sposobu na zaprezentowanie swojej twórczości, zamanifestowanie swojej obecności, którzy pragną nadać siłę treści własnego przekazu.

Podstawowym warunkiem zakwalifikowania się nadsyłanych prac do ogólnopolskiego konkursu jest długość trwania filmu – dokładnie 60 SEKUND. Filmy podzielone są na dwie kategorie: film (tradycyjne narracje) i forma (niefabularne formy filmowe). Tematyka i technika jest dowolna i zachęca do eksperymentowania wykraczającego po za tradycyjne ujęcie filmu, odkrywania nowych możliwości oraz potencjału w kreatywności poszukującej sposobu tworzenia wyrazistych osobistych obrazów. Festiwal Filmów i Form Jednominutowych to festiwal wyobraźni, liczy się pomysł, wywołanie emocji; liczą się filmy, które zmuszają do refleksji i na długo pozostają w pamięci.

Festiwal jest ukierunkowany na promowanie młodych i utalentowanych artystów zafascynowanych filmem i możliwościami eksperymentowania z formą i obrazem. Formuła filmów jednominutowych wykracza poza konwencjonalne podejście do twórczości filmowej, zamykając całe historie w ramach czasowych 60 sekund oraz traktując film jako formę wyrazu emocji i miejsce dla wypowiedzi autorów. Zamknąć film w jednej minucie to nie lada wyzwanie. Są filmy,które nie pozwalają na obojętny odbiór widza, wzbudzają emocje, zaskakują i zmuszają do refleksji; są też takie, o których zapomina się na chwilę po ich obejrzeniu.

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych
16 grudnia 2010 roku, godz. 19.00
Siedziba Stowarzyszenia Homo Faber, ul. Krakowskie Przedmieście 39

Komentarze (2) do artykułu “Jednominutówki w Lublinie”

 1. Jerzy

  “Festiwal jest ukierunkowany na promowanie młodych i utalentowanych artystów zafascynowanych filmem i możliwościami eksperymentowania z formą i obrazem”
  Może napiszcie, że festiwal ukierunkowany jest na młodych, szczupłych i zdrowych, a wykluczamy starych, grubych i chorych.
  Nie możecie już dyskryminować ludzi pod względem pochodzenia, poglądów politycznych, wyznawanej wiary, preferencji seksualnych to znajdujecie sobie nowe pola nietolerancji.
  Dlaczego jednominutowych filmów nie mogą prezentować starzy filmowcy, jakie filmy robił Bunuel w wieku 70 lat. Taki wiek, zgroza dla organizatorów festiwalu.

 2. Wszystkich wielbicieli i twórców filmów jednominutowych zapraszamy na pierwszy prawdziwy hydepark w przestrzeni interaktywnej! Nagrywanie filmików, dzielenie się swoim zdaniem i swoją pasją z innymi, oglądanie ich produkcji i zawieranie nowych znajomości ; wszystko to jest u nas! Zapraszamy!
  P.S. można nas śledzić na fb: http://www.facebook.com/pages/minuteheadcom/139688736083695

Dodaj komentarz