• 2010-12-06

Węgier laureatem ANGELUSA!

4 grudnia 2010 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu ogłoszono nazwisko zwycięzcy Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Laureatem tegorocznej edycji konkursu został Węgier – György Spiró za książkę Mesjasze. Tym samym nagrodzono również tłumaczkę zwycięskiej prozy – Elżbietę Cygielską.

György Spiró, "Mesjasze"

György Spiró, "Mesjasze"

Na deskach Capitolu Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wręczył laureatowi statuetkę autorstwa Ewy Rossano oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych, ufundowaną przez Miasto Wrocław. Werdykt jury ogłosili wspólnie: przewodnicząca jury – Natalia Gorbaniewska, Prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz oraz Rektor Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu – prof. Elżbieta Lonc.

Już po raz drugi organizatorzy wyróżnili najlepszego tłumacza zgłoszonych książek. Nagrodę specjalną w wysokości 20 tys. złotych ufundowaną przez Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu otrzymała tłumaczka Mesjaszy – Elżbieta Cygielska. W 2009 roku tryumfował Andrzej Jagodziński, autor przekładu zwycięskiej powieści Skvořeckiego.

Do finału ANGELUSA za 2009 rok nominowano siedmiu autorów. Poza zwycięzcą w tegorocznym finale znalazło się aż czterech Polaków: Wojciech Albiński z powieścią Achtung! Banditen! (W.A.B), Jacek Dukaj i Wroniec (Wydawnictwo Literackie), Zbigniew Kruszyński, Ostatni raport (Wydawnictwo Literackie), Antoni Libera, Godot i jego cień (Znak) oraz dwóch pisarzy rumuńskich: Norman Manea (Powrót chuligana, w przekładzie Kazimierza Jurczaka, nakładem wydawnictwa Pogranicze) jak i Eginald Schlattner (Fortepian we mgle, przełożyła Alicja Rosenau, Czarne).

György Spiró

György Spiró

Zeszłoroczne laury przypadły w udziale Josefowi Skvořeckiemu za powieść Przypadki inżyniera ludzkich dusz. Nagrodę za 2007 rok otrzymał Péter Esterházy za Harmonia cælestis, a rok wcześniej uhonorowano Martina Pollacka z powieścią Śmierć w bunkrze – powieść o moim ojcu.

Gala wręczenia ANGELUSA odbyła się w bogatej oprawie artystycznej. Fragmenty nominowanych utworów zaprezentowali znani wrocławscy aktorzy. Spektakl powstał według scenariusza i w reżyserii Tomasza Mana, ze specjalnie skomponowaną do każdego dzieła literackiego muzyką słynnego zespołu Karbido, laureata m.in. 26. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w kategorii najlepszego projektu nurtu OFF.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowej tradycji Wrocławia jako miejsca spotkań wielu narodowości, kultur oraz prądów umysłowych.

György Spiró (ur. 1946 w Budapeszcie) – węgierski pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz i wykładowca. Debiutował jako powieściopisarz utworem Kerengő (Krużganek, wyd. 1974). Laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Jako slawista interesuje się polską dramaturgią i przekładał na węgierski utwory sceniczne Wyspiańskiego i Gombrowicza. Po wydaniu w 1981 roku powieści o Wojciechu Bogusławskim Az Ikszek (1981) (Iksowie) w Polsce został oskarżony o szarganie narodowych świętości.

Mesjasze to powieść o dziejach sekty Towiańczyków. W latach ’40 XIX wieku pojawia się w Paryżu mistyk i wizjoner, który pociąga za sobą elitę kulturalną zagubionej emigracji polskiej. Członkowie sekty samozwańczego wcielenia Chrystusa, Andrzeja Towiańskiego, w tym i Mickiewicz, Słowacki, przedstawieni są z dystansem i w sposób demitologizujący. Ogólna apatia panująca wśród uchodźców wpływa na zapalanie się ideą, także tą dotyczącą wysłania przedstawiciela ze Sprawą do papieża, rabinów i londyńskich bankierów.

Dodaj komentarz