• 2010-12-04

Ogłoszono laureata nagrody Pióro Fredry

19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek (2-5 grudnia 2010 r.) zostały oficjalnie otwarte. W trakcie inauguracji ogłoszono zwycięzcę Pióra Fredry – jednej z ważniejszych nagród przyznawanych wydawcom literatury w Polsce. W tym roku jury przyznało pięć równorzędnych nagród oraz wybrało Książkę Roku 2010.

Maria Dąbrowska, Jerzy Stempowski - Listy, towarzystwo Więź, 2010

Maria Dąbrowska, Jerzy Stempowski - Listy, towarzystwo Więź, 2010

Decyzją jury za wielkie walory dokumentacyjne i najwyższy standard badawczy, za odsłonięcie fragmentu najnowszej historii polskiej kultury i ukazanie jej wybitnych postaci w ich zwyczajności tytuł Książki Roku 2010 i statuetkę Pióra Fredry autorstwa Agnieszki Leśniak otrzymały Towarzystwo Więź oraz Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską za Listy w trzech tomach (Maria Dąbrowska, Jerzy Stempowski).

Ponadto jury przyznało pięć równorzędnych nagród, które otrzymały następujące wydawnictwa:

1.Czarne, Andrzej Stasiuk Dziennik pisany później

2. Carta Blanca, Elżbieta Dymna, Marcin Rutkiewicz Polski street art

3. Via Nova, Beata Maciejewska, Tomasz Broda Tajemnice świętej dzielnicy

4. Bajka, Maria Ewa Letki, ilustracje Elżbieta Wasiuczyńska Zaczarowane historie

5. BOSZ, prof. Mieczysław Tomaszewski (tekst), Leszek Szurkowski (opracowanie graficzne) Chopin (wydanie luksusowe)

Decyzję o wyróżnieniu 6 książek i uhonorowanie jednej z nich nagrodą główną podjęło jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) w składzie: Leszek Bugajski krytyk literacki związany z tygodnikiem Newsweek Polska, profesor Roman Kowalik i profesor Ludwik Żelaźniewicz, obydwaj z Wydziału Grafiki Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Jerzy Pietraszek, zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu.

W ostatnich latach laury konkursowe przypadły Wydawnictwu BOSZ za pozycję Ach! Plakat filmowy w Polsce w 2009 roku, Wydawnictwu Arkady za Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności w 2008 roku i za album W kręgu arcydzieł. Zbiory sztuki w Polsce w 2007.

19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zostały oficjalnie rozpoczęte. Potrwają do niedzieli, 5 grudnia 2010 r.

Dodaj komentarz