• 2010-12-04

Już w sobotę finał nagrody Angelus

4 grudnia 2010 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu ogłoszony zostanie laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. W tym roku wśród finalistów znalazło się aż 4 Polaków: Wojciech Albiński, Jacek Dukaj, Zbigniew Kruszyński i Antoni Libera.

Angelus Nagroda Literacka Europy Środkowej

Angelus Nagroda Literacka Europy Środkowej

Trudno wyobrazić sobie początek grudnia bez emocji związanych z finałem najważniejszej dla naszej części Europy nagrody literackiej przyznawanej za twórczość prozatorską. W tym roku po raz piąty jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej wyłoni zwycięzcę konkursu o Nagrodę Literacką Europy Środkowej Angelus. Na deskach Capitolu Prezydent Rafał Dutkiewicz wręczy zaś laureatowi statuetkę autorstwa Ewy Rossano oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych, ufundowaną przez miasto Wrocław.

Do finału Angelusa za 2009 rok nominowano siedmiu autorów. Po raz pierwszy tak wysoko znalazło się aż czterech Polaków – Wojciech Albiński z powieścią Achtung! Banditen! (W.A.B), Jacek Dukaj i Wroniec (Wydawnictwo Literackie), Zbigniew Kruszyński, Ostatni raport (Wydawnictwo Literackie), Antoni Libera, Godot i jego cień (Znak). Zarówno Norman Manea (Powrót chuligana, w przekładzie Kazimierza Jurczaka, nakładem wydawnictwa Pogranicze) jak i Eginald Schlattner (Fortepian we mgle, przełożyła Alicja Rosenau, Czarne) pochodzą z Rumunii. Korowód dopełnia Węgier György Spiró (Mesjasze, w tłumaczeniu Elżbiety Cegielskiej, W.A.B.).

Laury zeszłoroczne przypadły w udziale czeskiemu pisarzowi emigracyjnemu Josefowi Skvořeckiemu za powieść Przypadki inżyniera ludzkich dusz. Nagrodę za 2007 rok otrzymał Péter Esterházy za Harmonia cælestis, a rok wcześniej uhonorowano Martina Pollacka z powieścią Śmierć w bunkrze – powieść o moim ojcu.

Już drugi rok organizatorzy wyróżniają najlepszego tłumacza zgłoszonych do Angelusa książek. Nagrodę specjalną, fundowaną przez Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, jest czek opiewający na 10 tys. złotych. W 2009 roku tryumfował Andrzej Jagodziński, nota bene autor przekładu zwycięskiej powieści Skvořeckiego.

Gala wręczenia Angelusa odbędzie się w oprawie artystycznej. Fragmenty nominowanych utworów zaprezentują znani wrocławscy aktorzy. Spektakl powtał według scenariusza i w reżyserii Tomasza Mana, ze specjalnie skomponowaną do każdego dzieła literackiego muzyką słynnego zespołu Karbido, laureata m.in. 26. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w kategorii najlepszego projektu nurtu OFF .

W kulturalnym pejzażu wręczenie Angelusa to jedno z najważniejszych wydarzeń roku. Gospodarzem dodatkowych atrakcji związanych z Nagrodą są Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, w czasie których można spotkać się z finalistami. Bez Salonu Angelusa na tej imprezie ciężko byłoby mówić o prawdziwym święcie literatury.

Wręczenie nagrody literackiej Angelus
4 grudnia 2010 roku, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Dodaj komentarz