Wystawa Mistyka Bunkrów w Suwałkach

Od 3 grudnia 2010 roku w suwalskiej galerii PAcamera można oglądać wystawę fotografii zatytułowaną Mistyka bunkrów.

Mistyka bunkrów, PAcamera, Suwałki, fot. Andrzej Zujewicz

Mistyka bunkrów, PAcamera, Suwałki, fot. Andrzej Zujewicz

Dziesięciu artystów działających w ramach Suwalskiej Grupy Twórczej przy galerii PAcamera (Amelia Sikorska, Maria Karna, Beata Karwel, Szymon Jasionowski, Krzysztof Mierzejewski, Henryk Milewski, Marek Wasilewski, Andrzej Zujewicz i Marcin Wróbel), w tym jeden zaproszony gość z poza Grupy – Marek Giersa, wyruszyli w plener tym razem na Mazury, aby fotografować obiekty obronne, fortyfikacje, schrony jakich wiele na tym obszarze. Plener odbył się w dniach 22-24 października 2010 roku, a jego ideą była artystyczna interpretacja hasła: Mistyka bunkrów.

Nie historyczne aspekty, przeznaczenie, czy symbolika obiektów militarnych, lecz owa mistyczność, niesamowita energia tkwiąca w tych miejscach stała się głównym założeniem pleneru; czysto artystyczne rozważania odnośnie kompozycji, faktur, przestrzeni, światła, klimatu grozy, tajemniczości, nieziemskości. Z pośród kilku tysięcy zdjęć zrobionych w Twierdzy Boyen w Giżycku, Wilczym Szańcu – kwaterze Hitlera w Gierłoży, w Mamerkach, schronie Himlera w Pozezdrzu oraz w Bakałarzewie do wystawy zostało wyselekcjonowanych zaledwie kilkadziesiąt fotografii najlepiej oddających powyższe założenia. Organizatorem pleneru był Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, a współorganizatorem Gminny Ośrodek Kultury w Wilkasach.

Mistyka bunkrów, PAcamera, Suwałki, fot. Henryk Milewski

Mistyka bunkrów, PAcamera, Suwałki, fot. Henryk Milewski

Głównymi założeniami powstania Suwalskiej Grupy Twórczej są: integracja lokalnego amatorskiego ruchu fotograficznego oraz podnoszenie umiejętności w zakresie fotografii, a w szczególności fotografii artystycznej. Grupa skupia ludzi różnych profesji mających wspólną pasję. Tworzą się przyjaźnie, co sprzyja wymianie artystycznych doświadczeń. Oprócz zbiorowych wystaw w ramach działalności Grupy organizowane są sesje plenerowe, pokazy multimedialne, spotkania z artystami. Tym co łączy wszystkich uczestników Grupy jest umiłowanie piękna przyrody Suwalszczyzny oraz chęć artystycznego wyrazu, rejestracji tej fascynacji.

Suwalska Grupa Twórcza działająca przy galerii fotografii PAcamera zawiązała się w lutym 2006 roku. Do ciekawych doświadczeń Grupy można zaliczyć dokumentację fotograficzną wigierskiego krzyża w Zatoce Krzyżańskiej – instalacji Gustawa Zemły i Zdzisława Jaroszka – którą można było oglądać w galerii Chłodna 20 podczas wystawy rzeźby Gustawa Zemły (2006), projekcje – pokazy fotografii: Tadeusza Smagacza, Andrzeja Sidora, Stanisława J. Wosia, Marka Wasilewskiego, Krzysztofa Mierzejewskiego, Szymona Jasionowskiego, Jacka Juszkiewicza, udział w Festiwalu Humoru Why not? w Mariampolu na Litwie (2006) i Rybnickim Festiwalu Fotografii (2009), udział w zbiorowej wystawie fotografików z Olity na Litwie i Suwałk Pobrzeżna egzystencja (2007), udział plenerach fotograficznych na Litwie Znaki miejsca i czasu (2007), w Mikaszówce Fotoinspiracje (2007), w Rosochatym Rogu Fotoinspiracje (2008), Tygodniu Fotografii w Grande-Synthe we Francji (2009). Wspólne wystawy Grupy: I Wystawa SGT (2006), Przystanek Wiżajny (2007), Rozdroża (2008), Salon niebieski SGT (2009), Meandry Krutyni (2009) i Czarnej Hańczy (2010), Suwałki Blues Festival w obiektywie (2010)

Przewodnikiem Grupy jest Andrzej Zujewicz.

Ekspozycje Mistyki bunkrów:
grudzień 2010 / styczeń 2011 – galeria PAcamera ROKiS Suwałki
2011 – galeria Pod lipą Gminnego Ośrodka Kultury w Wilkasach

Dodaj komentarz