• 2010-12-03

Wystawa Mies van der Rohe Award 2009 we Wrocławiu

10 grudnia 2010 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Mies van der Rohe Award prezentująca laureatów nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej.

Norweska Opera Narodowa w Oslo, Snøhetta Architects, fot. Jiri Havran

Norweska Opera Narodowa w Oslo, Snøhetta Architects, fot. Jiri Havran

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nagroda przyznawana jest w systemie biennale, a jej podstawowym zadaniem jest wyróżnienie najlepszych projektów architektonicznych, jakie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat w Europie. Inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii, oraz wspieranie najmłodszych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.

Podczas każdej z edycji, międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład grona jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Po rozpoznaniu wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa z nich – laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla Młodych Architektów (Emerging Architect Special Mention). Grand Prix konkursu to 60 tysięcy euro, Wyróżnienie to 20 tysięcy euro. Na specjalnej wystawie pokonkursowej oraz w katalogu wystawy zawarte zostaje również kilkadziesiąt innych, także docenionych przez jury, projektów.

Norweska Opera Narodowa, Snøhetta Architects, fot. Jiri Havran

Norweska Opera Narodowa, Snøhetta Architects, fot. Jiri Havran

Spośród 340 zrealizowanych w latach 2007-2009 inwestycji, jury konkursu wybrało pięć projektów. Były to: Terminal Tramwajowy w Nicei (Marc Barani Atelier), Uniwersytet Boccioni w Mediolanie (Grafton Architects), Biblioteka, Centrum Seniora i Przestrzeń Publiczna w Barcelonie (RCR Arquitectes), Hala Muzyczna Zenith w Strasburgu (Studio Fukas) oraz Norweska Opera Narodowa w Oslo (Biuro Architektoniczne SNØHETTA).

Norweska Opera Narodowa, Snøhetta Architects, fot. Gerald Zugmann

Norweska Opera Narodowa, Snøhetta Architects, fot. Gerald Zugmann

Po przestudiowaniu każdej z owych pięciu propozycji, jury nagrodziło dwie. Zwycięzcą okazała się Norweska Opera Narodowa w Oslo, a laureatem Wyróżnienia zostało Gimnazjum 46º 09’ E w chorwackiej Koprzywnicy, dzieło biura Studio Up. W sumie, na wystawie i w katalogu znalazło się 49 realizacji z lat 2007-2009.

Na wystawie pokazywanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można zobaczyć wszystkie wyselekcjonowane w trakcie zeszłorocznego konkursu projekty, łącznie z nagrodzonymi.

Mies van der Rohe Award 2009- Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej
10 grudnia 2010 – 27 lutego 2011
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Dodaj komentarz