Wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie

30 listopada 2010 roku w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie odbyła się prezentacja z okazji uruchomienia nowego projektu pod nazwą iMNK – czyli wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie.

Na pierwszą odsłonę iMNK składają się prezentacje trzech galerii stałych oraz jednej archiwalnej wystawy Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny. Ta właśnie ekspozycja stała się zalążkiem aktualnego projektu. Zarejestrowane pod koniec 2007 roku panoramy wirtualne wydały się organizatorom interesującym sposobem zapisu nie tylko samej przestrzeni wystawy, ale w pewnym zakresie również jej klimatu. Kolejne wystawy pozwalały gromadzić coraz większą dokumentację i zdobywać na tym polu cenne doświadczenie.

Pracę nad udostępnieniem publiczności kolejnych wirtualnych galerii dobiegają końca i niebawem Muzeum zaprezentuje większą ilość archiwalnych wystaw. Prezentowany projekt zawiera w sobie coś więcej niż tylko udźwiękowione panoramy wirtualne. Łącząc różne sposoby rejestracji obiektów, począwszy od zdjęć bardzo wysokiej rozdzielczości, obrotowych fotografii obiektów przestrzennych, sekwencji filmowych, rozbudowując opisy i komentarze o charakterze naukowym, stworzono nie tylko wirtualne ekspozycje, ale także bogaty przewodnik po zbiorach udostępniający informację opracowane przez kustoszy Muzeum Narodowego w Krakowie.

Aktualna postać wirtualnego zwiedzania nie ma charakteru skończonego. Będzie to projekt ustawicznie rozwijany i uzupełniany. Już dziś jest on bardzo rozległy, a o jego rozmiarach świadczyć mogą liczby – dotąd dla realizacji zadania wykonano łącznie około 10 000 zdjęć, pliki umieszczone na serwerze przekroczyły ogólną liczbę 250 000 i zajmują obecnie ponad 6 gigabajtów, powiązania panoram wirtualnych z bazą danych przekroczyły 3 tysiące, a największe reprodukcje mają wielkość mierzoną w gigapikselach.

Muzeum Narodowego w Krakowie
iMNK – wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie
projekt dostępny na stronach internetowych Muzeum Narodowego

Dodaj komentarz