• 2010-12-02

4. Festiwal Puls Literatury w Łodzi

2 grudnia 2010 roku rozpocznie się IV Festiwal Puls Literatury – ta edycja opatrzona będzie hasłem Konkret. Drugi raz z rzędu impreza odbywać się będzie nie tylko w Łodzi, ale także w innych miejscowościach województwa łódzkiego.

Regionalne wydarzenia festiwalu będą miały miejsce w Skierniewicach, Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckim:

  • 2 grudnia w Skierniewicach – w klubie Art De Grand (Reymonta 33) o godz. 18 rozpocznie się spotkanie z Darkiem Foksem, Konradem Ciokiem i Emilem Jastrzębskim. Także tego dnia odbędzie się Turniej Jednego Wiersza, w którym startować może każdy chętny oraz koncert zespołu Agnellus.
  • 3 grudnia w Muzeum Regionalnym w Brzezinach zostanie zorganizowany Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryki. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja tomu wierszy poezji tego wybitnego poety rodem z ziemi brzezińskiej.
  • 4 grudnia w Tomaszowie Mazowieckim zaprezentują się poeci: Piotr Gajda, Krzysztof Kleszcz i Tomasz Bąk. Odbędzie się także spotkanie z Piotrem Matywieckim, wybitnym poetą, autorem książki Twarz Tuwima. Imprezę uświetni występ Zespołu Objawów Muzycznych Philomelos.

Do Łodzi organizatorzy zapraszają w niedzielę, 5 grudnia. Wtedy to w Muzeum Kinematografii (Pl. Zwycięstwa 1) odbędzie się panel dyskusyjny Adaptacje literackie w filmach radzieckich. Przez cały grudzień Festiwalowi Puls Literatury towarzyszyć będą w Kinematografie pokazy filmowe ph. Z Kraju Rad. Ekranizacje klasyki literatury.

W poniedziałek, 6 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury (Roosevelta 17) odbędzie się inauguracja Festiwalu. Uświetnią ją trzy wernisaże wystaw: 35 lat pracy translatorskiej Sławy Lisieckiej, 30 lat Wydawnictwa Correspondance des Arts z kolekcji Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi i 15 lat Tygla Kultury – okładki autorstwa Zbigniewa Koszałkowskiego. Tego samego dnia Teatr Lalki i Aktora Pinokio zaprasza na sztukę Bruno Schulz. Historia występnej wyobraźni.

We wtorek, 7 grudnia organizatorzy zapraszają do Poleskiego Ośrodka Sztuki (Krzemieniecka 2a). Imprezy rozpoczną się panelem dyskusyjnym dotyczącym dzisiejszych zaangażowań literatury z udziałem Bożeny Umińskiej-Keff i Adam Wiedemanna. Tego samego dnia zaprezentują się przedstawiciele łódzkiego pisma Arterie i autorzy książek, które wydano w bibliotece tego pisma. Imprezę zakończy występ zespołu Fonovel.

Środa 8 grudnia upłynie pod hasłem awangardy. W Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury (Roosevelta 17) odbędzie się otwarcie wystawy Stanisława Drożdza oraz panel dyskusyjny na temat poezji konkretnej. Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer zaprezentują najnowsze książki liberackie. Odbędzie się też impreza 5 lat Puzdro – magazynu o zabarwieniu nadrealnym. O 21 w Łodzi Kaliskiej wystąpią legendarne Świetliki z Marcinem Świetlickim.

W czwartek, 9 grudnia w Teatrze Nowym (Zachodnia 93) zostanie otwarta wystawa fotografii Elżbiety Lempp. Odbędzie się także spotkanie z cyklu Krytyk i jego pisarz: Adam Poprawa i Mariusz Grzebalski. Po nich rozpocznie się Dzień ukraiński z Tyglem Kultury z udziałem czterech pisarzy z Ukrainy.

Piątek, 10 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury zakończenie V Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego. Imprezie towarzyszyć będzie spotkanie Krytyk i jego pisarz: Alina Świeściak i Bartosz Kostrat, a także spotkanie Renaty Schmidgall i Andrzeja Stasiuka oraz slam poetycki i koncert zespołu Mikrowafle.

W sobotę, 11 grudnia w Poleskim Ośrodku Sztuki finał XVI Ogólnopolskiego Konkursy Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Tego dnia odbędzie się m.in. z Andrzejem Sosnowskim oraz koncert tego wybitnego poety z udziałem The Chain Smokers.

Festiwal zakończymy w niedzielę, 12 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury. Tego dnia odbędzie się m.in. spotkanie z cyklu Przeczytane w tłumaczeniu oraz koncert Bielas i Marynarze.

4. Festiwal Puls Literatury w Łodzi
2 – 11 grudnia 2010
Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice, Brzeziny

Dodaj komentarz