• 2010-12-01

Paweł Ciechelski – rzeźba, grafika w Łodzi

2 grudnia 2010 roku o  godzinie 18.00 w Galerii Willa w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Ciechelskiego Rzeźba, grafika. Wystawa będzie czynna do 23 stycznia 2011 roku.

Bez tytułu, 2004, linoryt, 99x64 cm, fot. M. Łukawski

Bez tytułu, 2004, linoryt, 99x64 cm, fot. M. Łukawski

Wielostronna twórczość Pawła Ciechelskiego ma swoją chronologię. Od nowych zachwycających, lapidarnych, innowacyjnych warsztatowo, monochromatycznych wypukłodrukowych grafik, niewiele różniących się powagą formalno-kompozycyjnego ujęcia od tych studenckich z lat 70. XX wieku, poprzez rzeźby w różnych szlachetnych materiałach i różnych rozmiarów, aż do sztalugowego malarstwa, które coraz intensywniej artystę zajmuje. Wszystkie te sposoby artykulacyjne i techniczne ulokowane są w przestrzeni obrazowania abstrakcyjnego z elementami sugestii antropomorficznych.

(…) Pomimo stosowanych różnych materiałów i technik (japoński papier, ręczny druk, różnego rodzaju cenny kamień, drewno, metal, beton, żywica epoksydowa, farba olejna, płótno), sugestywne jest przesłanie, wspólne, uniwersalne, oscylujące pomiędzy (…) sacrum i erotyką. (…) Jawi się artysta jednorodny i konsekwentny, przekonujący swoją prawdą o świecie, sformułowaną w urzekającym wizualnie, graficznym języku, artysta znaczący w obszarze korespondencji sztuk.

Andrzej Marian Bartczak

Paweł Ciechelski (ur. 1950 w Łodzi). Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Dyplom w 1976 roku w pracowni prof. Andrzeja M. Bartczaka. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. III Nagrody na Międzynarodowym Triennale Grafiki Współczesnej XYLON 13 w Winterthur w Szwajcarii (1997), Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na 7 Ogólnopolskim Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie (2003). Twórczość w zakresie grafiki, malarstwa i rzeźby.

2 grudnia 2010 r., godz. 18.00
Galeria Willa
ul. Wólczańska 31, Łódź

1 komentarz do artykułu “Paweł Ciechelski – rzeźba, grafika w Łodzi”

  1. Mateusz Szubert

    Bardzo ciekawy zbiór prac, szczególnie rzeźby odnoszące się do źródeł stworzenia,, oddziałujące sugestywnie na wyobraźnię – fale przypływów i odpływów.

Dodaj komentarz