• 2010-11-30

Niepotrzebnych rzeczy podróż niezwykła

4 grudnia 2010 roku w Galerii Pod-Nad w Tarnowskich Górach odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Niepotrzebnych rzeczy podróż niezwykła, połączona ze spotkaniem z jego twórcami.

Film opowiada o wartości dóbr materialnych oraz ich znikomości, o dobrobycie i jego relatywności, a w pewnym sensie również polsko-niemieckich uprzedzeniach. Opowieść osnuta jest bowiem na kanwie konfrontacji międzykulturowej.

Autorzy dokumentu towarzyszą wybranym przedmiotom w ich niezwykłej podróży. Podczas wywozu odpadów wielkogabarytowych mieszkańcy nadreńskiej wioski pozbywają się niepotrzebnych rzeczy wystawiając je na ulicę. Jeszcze użyteczne przedmioty zabierają Polacy przemierzający tamtejsze okolice. Przedmioty trafiają wreszcie do Polski, gdzie zaczyna się ich drugie życie. Są one motywem przewodnim filmu, ale przede wszystkim pretekstem do opowiedzenia historii z życia swoich byłych i nowych właścicieli.
Filmowa opowieść współczesnej Europy w globalnym konteksie.

Scenariusz filmu został wyróżniony w ramach Festiwalu Filmowego Go East 2009 w Wiesbaden nagrodą dla koprodukcji przyznawaną przez Fundację Roberta Boscha.

Twórcy: Katja Schupp (scenariusz, reżyseria), Alicja Schatton (produkcja, scenariusz), Hartmut Seifert (zdjęcia).
Pokaz w ramach projektu edukacji międzykulturowej Kolaż Kultur

4.12.2010, godz. 20.30
Galeria Pod-Nad
Ul. Gliwicka 1
Tarnowskie Góry
Wstęp wolny

Dodaj komentarz