• 2010-11-29

Prezentacja książki Thomasa Bernharda Moje nagrody w BUWie

2 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 w Bibliotece Austriackiej warszawskiego BUWu odbędzie się prezentacja książki Thomasa Bernharda Moje nagrody oraz bernhardowskich numerów Kwartalnika Artystycznego.

Moje nagrody Thomasa Bernharda (1931-1989), wydany dwadzieścia lat po śmierci pisarza zbiór szkiców wspomnieniowych o przyznawaniu mu prestiżowych nagród literackich, zawiera także teksty mów, które wygłaszał podczas uroczystości wręczania mu owych nagród – mów obliczonych na prowokacje, ale dotykających również tematyki, dzięki której Bernhard uważany jest za najwybitniejszego prozaika austriackiego drugiej polowy XX wieku – egzystencjalnego osamotnienia jednostki w zdominowanym przez media i nieuczciwych polityków egoistycznym społeczeństwie.

Thomas Bernhard jest już dobrze znany w Polsce z kilkunastu wydanych u nas książek oraz z licznych inscenizacji teatralnych. Juz w dziewięćdziesiątych, za sprawa słynnych spektakli Krystiana Lupy, zdobył sobie wierna publiczność w teatrze – nie trzeba zatem szerzej przedstawiać jego twórczości. Tym bardziej, ze Moje nagrody w porównaniu z innymi utworami, jest tekstem lekkim, który sam sie tłumaczy, wiele jego fragmentów może najzwyczajniej w świecie bawić. Na spotkaniu 2.12. aktorzy Agnieszka Wilkosz i Janusz Łagodziński zaprezentują, oprócz fragmentów z ostatniej książki, także dialog pisarza z odsądzająca go od czci częścią czytelników, nieskłonnych do akceptacji tego najsłynniejszego w Austrii kalacza własnego gniazda.

Marek Kędzierski, tłumacz, reżyser i komentator utworów Bernharda i spektakli teatralnych, przedstawi montaż materiałów audiowizualnych, ukazujących sylwetkę austriackiego autora i fragmenty jego publicznych wystąpień (m.in. Bernharda czytającego mowę, którą usłyszymy także po polsku w wykonaniu aktora) oraz zaprezentuje niedawno opublikowane dwa numery monograficzne Kwartalnika Artystycznego, poświecone autorowi Wymazywania. Pierwszy z nich (KA nr 62), pt Terytorium Bernharda, przynosi wywiady z pisarzem i z jego bratem Peterem Fabjanem oraz teksty Krystiana Lupy i Marka Kędzierskiego, odnoszące sie do związku Bernharda z górnoaustriacka prowincja, której do końca życia pozostał wiernym synem. Drugi numer (KA nr 64) stanowi antologie dotychczas nie tłumaczonych kluczowych próz Bernharda głownie z wcześniejszego okresu twórczości. Kilka z nich przeczytają Agnieszka Wilkosz i Janusz Łagodziński.

Prezentacja książki Thomasa Bernharda Moje nagrody
2 grudnia 2010 roku o godz. 18.00
Biblioteka Austriacka, BUW, ul. Dobra 56/66, Warszawa
przekład książki oraz koncepcja i prowadzenie spotkania: Marek Kędzierski
Teksty Bernharda przeczytają: Agnieszka Wilkosz i Janusz Łagodziński
W programie montaż materiałów audiowizualnych, przypomnienie numerów Kwartalnika Artystycznego poświęconych Bernhardowi oraz rozmowa Marka Kędzierskiego z Januszem Drzewuckim (Czytelnik) i Krzysztofem Myszkowskim (Kwartalnik Artystyczny)

Dodaj komentarz