• 2010-11-29

Przemysław Jasielski i science art w Warszawie

1 grudnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Le Guern w Warszawie odbędzie się spotkanie z Przemysławem Jasielskim, Edwinem Bendykiem i Michałem Wolińskim.

Plakat

Plakat

Podczas spotkania Przemysław Jasielski zaprezentuje dokumentację z pobytu na stypendium w Gyonggi Creation Center na obrzeżach Seulu, Korea. Stworzona tam przez niego praca Zestaw Do Kontroli Globalnego Ocieplenia będzie pretekstem do rozmowy o powinowactwie sztuki i nauk ścisłych.

Jasielski, inspirując się badaniami amerykańskich i angielskich naukowców, zbudował maszynę do redukcji skutków globalnego ocieplenia. GWCU (Zestaw Do Kontroli Globalnego Ocieplenia/Global Warming Control Unit) produkuje parę wodną tworzącą chmury, które zmniejszają docieranie promieni słonecznych do powierzchni Ziemi, co obniża jej temperaturę. Badania wskazują, że zwiększenie odbijalności promieni słonecznych od Ziemi o około 3% zbalansowałaby efekt cieplarniany wywołany działalnością człowieka.

Podczas spotkania przedyskutowany zostanie termin science art, dziedziny sztuki ciągle jeszcze nie cieszącej się popularnością wśród szerszej publiczności w Polsce. Science art lokuje się na granicy między kunsztem inżynierii, a formą praktyczno-niepraktycznego użycia technologii w kontekście sztuki.

W spotkaniu weźmie udział Edwin Bendyk, publicysta tygodnika Polityka, bloger zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne oraz Michał Woliński, kurator, krytyk sztuki, redaktor naczelny magazynu o sztuce Piktogram.

1 grudnia 2010 r., godz. 18.00
Galeria Le Guern
Widok 8, 00-023 Warszawa

Dodaj komentarz