• 2010-11-29

Portret Doriana Graya w Teatrze Rozmaitości w Warszawie

W dniach od 2 do 5 grudnia 2010 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie wystawiany będzie spektakl Portret Doriana Graya w reżyserii Michała Borczucha.

Portret Doriana Graya

Portret Doriana Graya

Spektakl z TR jest jak zmysłowa fotografia trzymana na dnie szuflady, do której jednak ze wstydem codziennie zaglądamy.

Łukasz Drewniak, Przekrój

Na scenie szaleje rekwizytorium tzw. nowoczesnego teatru: designerskie kostiumy, mikrofony, głośna muzyka, przegięci geje, kobiety, które pod pięknem i chłodem skrywają rozpacz, prężące się nagie męskie ciała. Borczuch z tych puzzli układa ironiczny, dowcipny, ale i poruszający, a przede wszystkim trafiający w punkt, portret współczesnego pokolenia wielkomiejskich 30-latków: artystów życia.

Aneta Kyzioł, Polityka

Dorian Gray, młodzieniec o hipnotyzującej urodzie, pozuje do nowego portretu malarza Bazylego Hallwarda. To zwykłe wydarzenie otwiera historię, która pozwala wniknąć w świat grupy młodych wielbicieli sztuki i pięknego życia, wyznawców nowego hedonizmu.

Portret Doriana Graya

Portret Doriana Graya

Precyzyjne ostrze satyry Oscara Wilde’a służy Michałowi Borczuchowi do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy w drodze do absolutnego piękna można porzucić kategorie moralne i dotrzeć do wiecznego szczęścia? Młodzieńcze ideały Doriana przewartościowują się pod wpływem obcowania z osobowościami, które najbardziej w życiu cenią piękno i wykwintne menu.

Jak mówi jeden z bohaterów, Harry Wotton:

Celem życia jest rozwój własnej indywidualności. Dać wyraz własnej swojej naturze – oto nasze zadanie na ziemi. W naszych czasach człowiek odczuwa obawę przed sobą samym. Zapomniano o najwyższym obowiązku, o obowiązku względem siebie. Oczywiście ludzie są dobroczynni. Karmią głodnych, odziewają żebraków. Ale własne ich dusze marzną i cierpią głód. Ludzkość straciła odwagę. Może nie miała jej nigdy.

Jednak sukcesywne podążanie w stronę piękna zmienia się w pogoń za niemożliwym, a starzejące się ciało w pułapkę dla pięknie żyjących poszukiwaczy wrażeń. Wiecznie młody i doskonały Dorian to spełnienie ideałów ponowoczesności. Zrealizowana utopia staje się okazją do krytycznego spojrzenia na nasze marzenia i otwarcia się na ukryte pod ich powierzchnią lęki.

  • obsada: Roma Gąsiorowska, Katarzyna Warnke, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Piotr Polak, Tomasz Tyndyk
  • reżyseria Michał Borczuch
  • adaptacja Michał Borczuch, Szymon Wróblewski

Spektakle:
2, 3, 4 grudnia 2010 r.,  godz. 18.00
5 grudnia 2010 r., godz. 19.00
ul. Marszałkowska 8, 00-590 Warszawa

Dodaj komentarz