• 2010-11-27

Pieśń na wyjście – 50 portretów polskich aktorów odchodzącej generacji

8 grudnia 2010 roku w galerii 2piR w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu zostanie otwarta wystawa prac Witolda Krassowskiego: Pieśń na wyjście. Ostatni mistrzowie sceny.

Gustwa Holoubek, fot. Witold Krassowski

Gustwa Holoubek, fot. Witold Krassowski

Wystawa Pieśń na wyjście. Ostatni mistrzowie sceny to kilkadziesiąt dojmująco szczerych, reporterskich portretów największych osobowości polskiego teatru i filmu. Część osób sportretowanych już odeszła, jak Gustaw Holoubek, Wieńczysław Gliński, Zbigniew Zapasiewicz, Hanka Bielicka…

To ludzie ze sceny bez sceny – ich życiowej podstawy czy podstawowego życia. Odarci ze sceny, ale nie odarci z życia. Mniej lub bardziej dogasający, ale do końca emanujący ogromną indywidualnością – tą, którą w młodej generacji aktorów zabiła komercja. Z twarzy i gestów starych aktorów można czytać historię ich przeżyć, doznań, ciężkiej pracy nad warsztatem, nad duchowością, nad doskonałością przekazu i kontaktu z widzem. Narzuca się myśl, że to są aktorzy prawdziwi. Choćby z racji swoich dokonań zasługują na pamięć.

Przy masowym braku akceptacji dla ludzi starych, oni stanowią zadziwiający, masowy wyjątek: są społecznie akceptowani. To triumf ich pieśni na wyjście.

Witold Krassowski triumfuje nie mniej – na wejściu. Wchodząc w ich schyłek łapie największych mistrzów gestu i mimiki, gdy wychodzą z roli. Gdy są sobą. Tylko. Albo aż.

- Monika Piotrowska, kurator

Hanka Bielicka, fot. Witold Krassowski

Hanka Bielicka, fot. Witold Krassowski

Witold Krassowski, ur. 1956

Od 30 lat zajmuje się reportażem i fotografią społeczną. Laureat i juror World Press Photo. Publikował m.in. w Liberation, Time, Der Spiegel, Stern, Focus, New York Times, The Observer, The Independent Magazine, Reportage, New Yorker, Forbes, Fortune.

Pracę fotografa zaczął w tygodnikach Ład i Przegląd Katolicki (1981-86), od 1988 r. był współpracownikiem The Independent Magazine w Londynie, związanym także z tamtejszą agencją Network Photographers. W 1999 r. zasiadał w jury World Press Photo, w 2006 był wykładowcą World Press Photo Masterclass. W 2007 r. wykładał w Bangladeszu (szkoła Pahsala, Dhaka), obecnie uczy studentów w warszawskiej ASP na Wydziale Sztuki Mediów.

Jego zdjęcia ukazały się w albumach Visages de l’Est (Paris, Nathan Images, 1999) i Powidoki z Polski (Warszawa, EKPictures, 2009).

Wystawa prac Witolda Krassowskiego: Pieśń na wyjście. Ostatni mistrzowie sceny - 50 portretów polskich aktorów odchodzącej generacji.
8 grudnia 2010 roku – 11 stycznia 2011 roku
Galeria 2piR w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przy ul. gen. Kutrzeby 10, Poznań

Dodaj komentarz