• 2010-11-27

Wystawa malarska dla dzieci i młodzieży Gwiezdne wyprawy we Włocławku

29 listopada o godz. 12. 00 w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku odbędzie się finał 14. konkursu malarskiego dla dzieci młodzieży Gwiezdne wyprawy.

Po raz 14. Galeria Sztuki Współczesnej organizuje konkurs malarski dla dzieci i młodzieży, który – zgodnie z tradycją – w każdym roku ma inny tytuł i temat. Tegoroczny konkurs zatytułowany jest Gwiezdne wyprawy. Tematy konkursu w latach poprzednich to np.: : W krainie dzikich zwierząt, Opowieści starego ogrodu czy Cyrk. Konkurs odbywa się zawsze w trzech grupach wiekowych, jego uczestnicy mają od 6. do 15. lat. Konkurs przebiega według dość rygorystycznego regulaminu. Ściśle określone są m.in. technika i format prac.

Organizatorzy bardzo dbają o wysoki poziom konkursu. Dlatego m.in. jury tworzą co roku zawodowcy: artyści plastycy i historycy sztuki. Wśród wielkiej ilości różnego rodzaju konkursów plastycznych organizowanych przez różne instytucje Galeria nie ogranicza wymagań regulaminowych lecz je wręcz zaostrza po to tylko, aby ,będąc placówką wyspecjalizowaną w dziedzinie plastyki, trzymać poziom i – m.in. dzięki temu konkursowi – odkrywać wśród uczestników prawdziwe talenty.

Zainteresowanie konkursem nie słabnie. Wręcz odwrotnie , w ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby uczestników. W ubiegłym roku po raz pierwszy przekroczona została liczba 1000 , biorąc pod uwagę ilość prac , w roku bieżącym jest ich również ponad 1000.

Dokładnie, do tegorocznego wydania konkursu zgłoszone zostały 1144 prace z 65. instytucji (szkół i ośrodków kultury z Włocławka i byłego województwa włocławskiego, m.in. z Ciechocinka, Aleksandrowa Kuj., Lipna, Rypina, Fabianek). Być może konkurs w przyszłym roku obejmie swoim zasięgiem większy obszar, ponieważ interesują się nim również placówki spoza Włocławskiego. W tym roku wpłynęły prace z Konina.

16 listopada odbyło się posiedzenie Jury, w którego skład weszli artyści plastycy: Magdalena Karczmarek, Magdalena Bezat-Majeranowska i Krzysztof Walczewski.

Jury oceniło prace, przyznając 12 nagród i 12 wyróżnień oraz zakwalifikowało 41 prac do wystawy pokonkursowej, co również jest formą wyróżnienia.

XIV Konkurs malarski dla dzieci i młodzieży Gwiezdne wyprawy
Otwarcie wystawy, wręczenie nagród, wyróżnień i dyplomów
29 listopada o godz. 12.00, Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Miedzianej 2/4, Włocławek

Dodaj komentarz