• 2010-11-27

Fotogramy – studentów warszawskiej ASP, Wydziału Grafiki w Galerii Schody

Jeszcze do 1 grudnia 2010 roku w warszawskiej  Galerii Schody można oglądać wystawę Fotogramy – studentów warszawskiej ASP, Wydziału Grafiki.

Fotogramy w Galerii Schody

Fotogramy w Galerii Schody

Najpierw emocje, później zrozumienie
Paul Gauguin

Luksografia to jedna z najprostszych dziedzin fotografii wykorzystująca jej podstawową cechę – światłoczułość. Artyści posługujący się tą techniką nie przedstawiają w swojej twórczości realnego świata mimo powszechnie panującym poglądom. Ukazywanie śladów czy cieni konkretnych przedmiotów nie jest jednoznaczne z przedstawianiem realnej rzeczywistości. Artyści za pomocą swoich obrazów wyrażają przede wszystkim stan ducha wywołany wrażeniem empirycznym bądź zmysłowym.

W fotografii zaś spotykamy się z bardziej skomplikowanym zjawiskiem. Nie jesteśmy w stanie jej oderwać od realności. Złożona natura tego medium nie pozwala na to. Używamy aparatów fotograficznych do obserwacji i rejestracji zachodzących wokół nas zjawisk. Natomiast istotą tego działania jest bez wątpienia świadome podejmowanie decyzji w chwili w której następuje owa rejestracja.

Sztuka fotogramów w większości pozbawiona jest wielkich artystycznych dylematów – emocje biorą swój początek w wyobraźni. Impuls który towarzyszy autorom podczas realizacji swoich obrazów jest ważniejszy od przeintelektualizowanych idei. W tym przypadku szybkie ekspresyjne i emocjonalne podejście podczas wykonywania prac dało fantastyczne efekty w postaci oryginalnych obrazów. Sztuka zapisuje niuanse subiektywności o wiele bardziej subtelnie niż jakikolwiek intelekt kiedykolwiek będzie w stanie to zrobić. Fotogramy nasycone są tajemnicą, a zarejestrowane formy są jak hieroglify, które czekają na odczytanie przez oglądających. Te subtelne formy łączą w pewien nienamacalny sposób naturę zewnętrzną z wewnętrzną. A owe pojawiające się światy materializują się jedynie w naszych umysłach.

W Galerii Schody można oglądać prace studentów warszawskiej ASP, które powstały w tym roku akademickim w pracowni fotografii dr Krzysztofa Jabłonowskiego na Wydziale Grafiki.

Można zamknąć oczy na rzeczywistość, ale nie na wspomnienia.

Stanisław Jerzy Lec

Wystawa zorganizowana we współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych.

Od 26 listopada 2010 r. do 1 grudnia 2010 r.
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39, 00-029 Warszawa

Dodaj komentarz