• 2010-11-25

Taniec z nieświadomością – wykład i głośne czytanie w warszawskim Laboratorium Dramatu

29 listopada 2010 roku o godzinie 19.00 w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się wykład profesora Czesława Dziekanowskiego Taniec z nieświadomością. Fragmenty książki będzie czytał Adam Woronowicz.

Adam Woronowicz

Adam Woronowicz

Wykład poprowadzi profesor Czesław Dziekanowski, wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku (Zakład Psychoanalizy i Myśli Humanistycznej), pisarz, psychoanalityk, autor publikacji z dziedziny psychoanalizy i psychologii twórczości (Psychologia literatury, Rozmowy o świadomości literackiej) autor powieści – Projektantka intymności, Taniec z nieświadomością, Jasnogród, Frutti di mare, Szkoła wojny.

Wykład odbywa się w ramach cyklu Psychologia fatum, który stanowi próbę pokazania związków między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin pytają, dlaczego człowiek jest równocześnie zdolny do naśladowania Stwórcy i utożsamiania się z demonami. Po każdym wykładzie odbywa się dyskusja.

Program cyklu wykładów opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma ALBO albo poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.

Wykłady stanowią próbę pokazania związków między psyche a kulturą. Psychologiczna i antropologiczna rekonstrukcja historii, wierzeń, symboli, mitów, rytuałów świeckich i religijnych pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego człowiek jest istotą szczególną, zdolną naśladować samego Stwórcę w aktach twórczych (budowa świątyń, zakładanie bibliotek i uniwersytetów, literatura) i zdolną utożsamiać się z demonami, które każą siać zniszczenie i cierpienie (wojny krzyżowe, inkwizycja, masowe mordy ludzi chorych psychicznie, terroryzm).

Identyfikacja zakamarków ludzkiej psychiki, gdzie i jak wylegają ludzkie mity wojenne i mity zbawcze, to zadanie niezwykle trudne, ale fascynujące. Psychologia, psychiatria, historia, antropologia, archeologia, filozofia kultury zbliżają się do siebie, usiłując pokazać i zrozumieć ludzką kulturę i psyche w wielowymiarowym ujęciu.

(Zenon Waldemar Dudek o Psychologii fatum)

Taniec z nieświadomością. Wykład i głośne czytanie książki
29 listopada 2010 roku, godzina 19.00,
Laboratorium Dramatu
ul. Olesińska 21 (Stary Mokotów), Warszawa

Dodaj komentarz