Random in Radom. IV Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy

W dniach od 3 grudnia do 4 grudnia 2010 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się 4. edycja interdyscyplinarnego projektu, którego patronem jest Jerzy Busza.

Plakat Festiwalu

Plakat Festiwalu

Festiwal rozpocznie się 3 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 w Elektrowni otwarciem wystawy Kamila Strudzińskiego Alex, którą będzie można oglądać do końca miesiąca. Pozostała część programu będzie zrealizowana kolejnego dnia w Centrum Rzeźby Polskiej, gdzie o godz. 14.00 zostanie otwarta wystawa Andrzeja Bereziańskiego Otwarty Pokaz Zamknięty. Postać tego nieżyjącego artysty przypomni Adam Kalinowski, natomiast Adam Mazur zaprezentuje sylwetkę Jerzego Buszy – patrona festiwalu.

W budynku Muzeum Rzeźby Polskiej będzie można obejrzeć trzy video performance: Andrzeja Partuma, Jerzego Truszkowskiego i Jana Świdzińskiego. Dwie ekspozycje zostaną otwarte również w Galerii Kameralnej i Galerii Kaplica. W pierwszej – wystawa fotografii Długi czas naświetlania – Portret z fragmentów ze słowem wstępnym Szymona Bojko, w drugiej – Istota rzeczy Kazimierza Głaza. Obie będą czynne do 31 stycznia.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2007 roku, w 10. rocznicę śmierci i 60. urodzin Jerzego Buszy przy wspólnym zaangażowaniu przedstawicieli czterech instytucji: Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Festiwal co roku skupia krąg przyjaciół Jerzego Buszy, ale zwraca się również do młodego pokolenia. Przede wszystkim tworzą go jednak artyści. Założeniem projektu jest prezentacja nowych tendencji w sztukach wizualnych koncentrując uwagę na takich dziedzinach jak: fotografia, film, instalacja, multimedia. Autorem programu kolejnych edycji festiwalu jest Leszek Golec, kiedyś bliski przyjaciel Buszy, zaś koordynatorem Andrzej Mitan – performer i muzyk.

Jerzy Busza (1947 – 2007) był filozofem i krytykiem sztuki związanym ze środowiskiem twórców awangardowych. W latach 70. współpracował z redakcją Kultury i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii (Fotografia, Foto). W latach 80. w założonym przez siebie biuletynie Obscura poświęconym sztuce fotografii, pisał teksty z pogranicza fotografii i filozofii. Swoje rozważania umieścił również w kilku książkach: Wobec fotografii, Wobec fotografów, Wobec odbiorców fotografii. W Radomiu mieszkał przez ostatnie 13 lat swojego życia.

Organizatorzy:
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

O.pl Polski Portal Kultury jest patronem medialnym Festiwalu.

Od 3 grudnia do 4 grudnia 2010 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Domagalskiego 5
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1
Random in Radom. IV Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy

Dodaj komentarz