• 2010-11-25

Spotkania z finalistami nagrody Angelus w ramach Wrocławskich Promocji Dobrych Książek

4 grudnia 2010 roku odbędzie się uroczysta gala wręczenia statuetki Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Wcześniej finaliści konkursu pojawią się w Salonie Angelusa (3-4 grudnia) podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Logo nagrody Angelus

Logo nagrody Angelus

Podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek tradycyjnie otwarty będzie Salon Angelusa. W dniach 3-4 grudnia 2010 r. w BWA Awangarda odbędą się spotkania z finalistami tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu decyzją jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej w finale znalazło się aż 4 Polaków: Wojciech Albiński Achtung! Banditen!, Jacek Dukaj Wroniec, Zbigniew Kruszyński  Ostatni raport i Antoni Libera Godot i jego cień. Wśród finalistów z zagranicy są natomiast: Norman Manea Powrót chuligana, Eginald Schlattner Fortepian we mgle oraz György Spiró i jego Mesjasze.

Ta edycja jest dość wyjątkowa, ponieważ dotychczas nie było w siódemce aż tylu polskich książek. Siódemka jest też różnorodna pod względem gatunkowym. Obok tradycyjnych powieści mamy zapiski autobiograficzne i esej ( Norman Manea i Antoni Libera). Jak co roku nas, jurorów, uderza siła prozy powstającej w Europie Środkowo- Wschodniej, choćby umiejętność tworzenia panoramy historycznej u Eginalda Schlattnera, który opowiada o XX wiecznej Rumunii. Historia powraca też w bardzo ciekawy sposób w książkach Wojciecha Albińskiego, Jacka Dukaja i Zbigniewa Kruszyńskiego. Mamy też tym razem bardzo ciekawy przypadek, kiedy cudzoziemiec, György Spiró opisuje najistotniejsze dla Polaków romantyczne spory o polskość. Te spory odżyły w Polsce z dużą siłą właśnie w tym roku, powieść o polskiej XIX wiecznej emigracji nagle stała się aktualna.

– komentuje Justyna Sobolewska z jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

Salon Angelusa będzie niepowtarzalną okazją, by zapytać Antoniego Liberę o Becketta, a Zbigniewa Kruszyńskiego o nietypową narrację i konstrukcję bohatera – jednocześnie agenta SB i opozycjonisty. Może autor zdradzi, czy inspirował się realną postacią… W BWA Awangarda pojawi się również Wojciech Albiński, który opisał absurd wojny z bardzo interesującej perspektywy. Natomiast na pytania o udział Mickiewicza w sekcie Towiańczyków odpowie sam György Spiró.

Salon Angelusa 2010, BWA Awangarda

Piątek, 3 grudnia :
16.00 – 17.00 Zbigniew Kruszyński
17.30 – 18.30 Wojciech Albiński
19.00 – 20.00 György Spiró

Sobota, 4 grudnia:
16.00 – 17.00 Antoni Libera

Dodaj komentarz