• 2010-11-25

12. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

2 grudnia 2010 roku rozpoczyna się 12. Festiwal Filmu Niemego. Impreza ta powstała jako jedna z pierwszych na świecie i doczekała się obecnie wielu kontynuatorów. Od kilku lat organizuje ją krakowskie Kino Pod Baranami. Tegoroczny Festiwal to kolejna odsłona cyklicznej imprezy, mającej na celu propagowanie kina niemego.

Szlakiem hańby, reż. Mieczysław Krawicz, 1929

Szlakiem hańby, reż. Mieczysław Krawicz, 1929

Bieżącej edycji Festiwalu, która rozpocznie się 2 grudnia, przyświecać będzie hasło Spotkanie kultur – odległych i bliskich, znanych i mniej znanych, a w równej mierze wartych ukazania. Organizatorzy pragną połączyć teoretycznie często nieprzystawalne kultury i ukazać ich komplementarność oraz potencjał artystyczny.

Na okres kina niemego składają się poza pierwszymi filmami fabularnymi, także produkcje dokumentalne traktujące o dalekich krainach; poza filmami europejskimi, to także opowieści chociażby z krajów Dalekiego Wschodu. Organizatorzy pokażą filmy obrazujące kultury tak odległych miejsc jak Japonia i Indie. Będą też wątki mongolskie, żydowskie i arabskie.

Festiwal Filmu Niemego to nie tylko ważne wydarzenie filmowe, ale też muzyczne. Każdemu filmowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo, wykonywana przez twórców polskiej i zagranicznej sceny elektronicznej i jazzowej.

Festiwal Filmu Niemego odbędzie się w Krakowie po raz dwunasty. Projekcje filmów odbędą się w Kinie Pod Baranami oraz w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

O filmach

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu organizatorzy sięgną po filmy prezentujące mity rozmaitych obszarów kulturowych, przedstawią dokumentacje egzotycznych cywilizacji, wraz z widzami zagłębią się w opowieści, w których zderzają się różnorodne tradycje.

Zaprezentowane zostaną filmy z wątkami żydowskimi (Golem), arabskimi (Szejk), japońskimi (The Dragon Painter). W programie pojawią się obrazy życia eskimoskiego plemienia Inuitów (Nanuk z Północy) i rosyjskich Mongołów (Burza nad Azją). Pokazane zostanie także zderzenie kultur w filmach Piccadilly i Ostatni Mohikanin oraz w polskim obrazie Szlakiem hańby.

Festiwal otworzy projekcja znakomitego czeskiego filmu Erotikon. Kontrowersyjny jak na owe czasy obraz, oddaje erotyczny klimat w sposób nader subtelny i poetycki. Międzynarodowa obsada filmu stanowi natomiast niezwykły tygiel kulturowy – grają tu aktorzy z Czech, Słowenii, Norwegii oraz Włoch.

A Throw of Dice, reż. Franz Osten, 1929

A Throw of Dice, reż. Franz Osten, 1929

Wydarzeniem będzie projekcja indyjskiego filmu niemego z 1929 roku, Gra w kości (A Throw of Dice), opartego na epizodzie pochodzącym ze słynnego eposu Mahabharata oraz pokaz dokumentu pt. Trawa (Grass. A Nation’s Battle for Life) z 1925 r., śledzącego wędrówki perskiego (dzisiejszy Iran) plemienia Bachtiarów.

Inną ciekawą pozycją będzie magiczny film, obrazujący kulturę japońską: The Dragon Painter z 1919 r. z japońskim aktorem Sessue Hayakawa, późniejszą gwiazdą filmu Most na rzece Kwai.

O muzyce:

Jak co roku, do muzycznych interpretacji prezentowanych filmów, zaproszeni zostali znakomici instrumentaliści z Polski i zza granicy.

Projekcji Erotikonu towarzyszyć będzie występ czeskiego zespołu F O R M A. Ich muzykę, krytycy sytuują pomiędzy dziełami Amona Tobina i The Cinematic Orchestra. Film Piccadilly zostanie muzycznie zilustrowany przez znakomity polski zespół Contemporary Noise Sextet, który łączy energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej. Do projekcji Szejka zagra hiphopowy kolektyw Napszykłat, a do Trawy nu jazzowy projekt Stealpot. Klasycznemu Golemowi towarzyszyć będą elektroniczne eksperymenty Dawida Szczęsnego (połówka zespołu Niwea), a z propagandową Burzą nad Azją zmierzy się kwartet jazzowy: Zimpel/Kugel/Tokar/Kusiołek. W podróż do Arktyki wraz z Nanukiem z Północy zabierze nas eklektyczna muzyka The Band Of Endless Noise, a do indyjskiego filmu Gra w kości (A Throw of Dice) zagra zespół Indialucia, łączący elementy muzyki indyjskiej i flamenco. Do polskiego filmu Szlakiem hańby muzykę wykona kompozytor muzyki filmowej Adrian Konarski wraz z perkusistą Sławomirem Bernym. Wśród muzyków nie zabraknie najlepszego klasycznego tapera w Polsce, mistrza z Krakowa, Lesława Lica, który akompaniować będzie do filmu Ostatni Mohikanin.

Dustin O'halloran

Dustin O'halloran

Finałowa projekcja rozgrywającego się w Japonii filmu The Dragon Painter zostanie zilustrowana muzyką na dwa fortepiany niezwykłego duetu: Nils Frahm & Dustin O’halloran.

12. Festiwal Filmu Niemego: Spotkanie Kultur
2 – 5 Grudnia 2010, Kraków
Kino pod Baranami, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Dodaj komentarz