• 2010-11-24

Wystawa Rembrandt i inni we Włocławku

26 listopada 2010 roku o godzinie 17.00 w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się wernisaż wystawy Rembrandt i inni. Mistrzowie grafiki europejskiej XVI–XVIII w. w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Niccolo Boldrini wg Tiziano Vecellio, Wenus i Kupidyn w lesie, 1566 r., Włochy, drzeworyt

Niccolo Boldrini wg Tiziano Vecellio, Wenus i Kupidyn w lesie, 1566 r., Włochy, drzeworyt

Ekspozycja po raz pierwszy odkrywa bogate i unikalne ryciny znajdujące się w zbiorach włocławskiego muzeum, których przeważająca część pochodzi z hojnych darów Państwa Andrzeja, Moniki i Wojciecha Wójcików. Najmłodsza i jedna z najcenniejszych kolekcji dzięki szerokiemu ujęciu terytorialnemu, warsztatowemu i czasowemu przybliży arcydzieła sztuki graficznej z jej złotego okresu. Nigdy wcześniej nieprezentowane prace Rembrandta, Parmigianina, Heinricha Altdorfera, Hansa Sebalda Behama czy Lucasa van Leyden należą do skarbów sztuki europejskiej, którymi mogą pochwalić się największe muzea narodowe.

Ponad sto sztychów reprezentujących najznakomitsze środowiska twórcze Europy okresu XVI–XVIII w. takie, jak: Flandria, Holandia, Niemcy, Francja, Włochy i Anglia oraz ich mistrzowie, uznawani za najwybitniejszych artystów swoich czasów to niezwykła okazja do poznania arcydzieł myśli, techniki, stylu i formy. Układ tematyczny grafik prowadzi widza przez motywy biblijne, hagiograficzne, alegoryczne, mitologiczne, portrety, sceny rodzajowe, pejzaże, aż po sceny batalistyczne. Kompozycje pełne symboli, literackich i historycznych odniesień znajdują swoje rozwiązanie i omówienie w towarzyszącym ekspozycji, bogato ilustrowanym katalogu Grafika europejska od XVI do XVIII w. ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Wystawa czynna od 26 listopada 2010 r. do 20 lutego 2011 r.
gmach Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Zamcza 10/12.

Dodaj komentarz