• 2010-11-24

Wykład Alina Szapocznikow. Między Realnością a złudzeniem

29 listopada 2010 roku o godzinie 17.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się wykład Agaty Jakubowskiej Alina Szapocznikow Między Realnością a złudzeniem.

Alina Szapocznikow, Głowa Piotra z cyklu Zielnik, 1972 własność Muzeum Narodowego w Krakowie
Alina Szapocznikow, Głowa Piotra z cyklu Zielnik, 1972 własność Muzeum Narodowego w Krakowie

Wykład będzie poświęcony analizie dwóch prac Aliny Szapocznikow: Noga (1962/1965) i Goldfinger (1965). Powstały one w szczególnym momencie jej życia – podejmowania decyzji o emigracji z Polski i zamieszkaniu w Paryżu. Widoczna jest w nich jedna z ważnych cech twórczości artystki: funkcjonowanie pomiędzy polską i francuską rzeczywistością i sceną artystyczną. Interpretacja tych dwóch rzeźb pozwala przyjrzeć się też uważniej wielu innym aspektom niezwykłej sztuki i biografii artystycznej Szapocznikow, m.in. sposobowi traktowania ciała, autobiograficzności jej rzeźb, relacji ich do kultury popularnej, ale i pamięci o Holokauście.

Agata Jakubowska – historyczka i krytyczka sztuki, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Autorka książek Ciało kobiece w pracach polskich artystek (Kraków: Universitas, 2004) i Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow (Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2008), a także licznych tekstów poświęconych twórczości kobiet i problematyce gender w sztuce współczesnej.

29 listopada 2010 r., godz. 17.00
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Dodaj komentarz