• 2010-11-23

Krzyżacy rock opera już w grudniu w Warszawie

30 grudnia 2010 roku o godzinie 19.00 w Sali Kongresowej w Warszawie odbędzie się premiera rock-opery Krzyżacy. W obsadzie zobaczymy m.in. Pawła Kukiza i Artura Gadowskiego.

Krzyżacy

Krzyżacy

Krzyżacy – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza z 1900 roku. Historia romantycznej miłości Zbyszka z Bogdańca, i Danuśki, córki Juranda ukazana na tle znaczących polskich wydarzeń historycznych XV wieku. Książka została przetłumaczona na 25 języków.

Krzyżacy – najchętniej oglądany film w historii polskiej kinematografii (blisko 33 milionów widzów), czyli więcej niż liczba ludności Polski w dniu premiery filmy w roku 1960 (30 milionów).

Krzyżacy – rock opera to wydarzenie, w którym wzięli udział wybitni polscy aktorzy i wokaliści. Widowisko utrzymane w mrocznej, czarno-białej rockowej stylistyce. Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIV i XV wieku. Główne wątki opowieści to wątek romansowy – miłość Danusi Jurandówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w tymże Zbyszku Jagienki Zychówny, wątek polityczno-historyczny – konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna w 1410 roku z Krzyżakami, a także historia tragicznych losów Juranda ze Spychowa. Współczesne kostiumy, nowoczesna choreografia, stylizowane materiały wizualne, zespół rockowy na żywo. Spektakl odwołujący się swoją konwencją do klasyki światowej rock-opery  Jesus Christ Superstar czy We will rock you.

Krzyż nie to miał znaczyć, miał nadzieję dać
A nie krzyk rozpaczy z gorejących miast
Kiedy nad nami chmury się zbiorą
Kruki rozkrzyczą
W godzinie próby chroń nas od zguby
Bogarodzico

obsada:

Artur Gadowski /IRA/ – krół Jagiełło
Maciej Balcar /Dżem/ – Jurand ze Spychowa
Paweł Kukiz /Piersi/ – Konrad von Jungingen
Maciej Silski – Zbyszko z Bogdańca
Olga Szomańska – Danuśka, córka Juranda
Joanna Dec – Jagienka ze Zgorzelic
Jacek Lenartowicz – Maćko z Bogdańca
Katarzyna Jamróz – księżna Anna Danuta
Jan Janga Tomaszewski – Zygfryd do Loewe
Cezary Studniak – Ulryk von Jungingen
Marcin Kołaczkowski – Kuno von Lichtenstein
Piotr Hajduk – Sanderus
Agnieszka Piotrowska – nieznajoma

30 grudnia 2010 r., godz. 19.00
Sala Kongresowa, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Dodaj komentarz