• 2010-11-23

Album Komeda – Inspirations już w styczniu w sklepach

W połowie stycznia 2011 roku trafi do sklepów płyta Komeda-Inspirations. Wykonawcy: Jan Bokszczanin, Paweł Gusnar, Grażyna Auguścik, Ryszard Borowski, Robert Majewski, Tomasz Szukalski. Album nagrano w Kościele Ewangelicko – Reformowanym w Warszawie.

Komeda-Inspirations, okładka

Komeda-Inspirations, okładka

Album Komeda-Inspirations jest oryginalnym i specyficznym projektem, łączącym dwa światy: jazzu i muzyki organowej. Wykorzystanie tego instrumentu dało efekt odmienny od oczekiwań, głównie ze względu na niestandardowe aranżacje piosenek. Te powierzyliśmy znanym i cenionym artystom.

Kompozycje Krzysztofa Komedy są pierwszą odsłoną płyty. Na przeciwnym biegunie leżą utwory, napisane przez twórców, reprezentujących różne gatunki muzyczne. Ideą było jednak zachowanie spójności stylistycznej i ducha romantyzmu, unoszącego się pomiędzy dźwiękami.

Wykonawcy doskonale zrozumieli intencję autora projektu (Jan Bokszczanin – koncertujący organista, w którego dorobku znalazły się wielkie dzieła klasyków. Ostatni, najbardziej spektakularny album zawiera utwory Saint-Saensa i Poulenca na organy i wielką orkiestrę symfoniczną), wśród nich mieliśmy okazję gościć Grażynę Auguścik i Tomasza Szukalskiego, który od dawna milczał na rynku fonograficznym. Wszyscy stworzyli niepowtarzalny klimat, potęgowany dostojnym wnętrzem Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w Warszawie.

Maciej Stryjecki

Wszystkie nagrania do płyty z muzyką Komedy zostały zrealizowane w warszawskim Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności. Oprócz doskonałej akustyki i ciekawego pogłosu, są w nim świetne organy – oryginalny instrument Schlag und Söhne, który przed dwoma laty przeszedł generalny remont.

Jakub Garbacz

Dodaj komentarz