• 2010-11-22

Wystawa Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki

20 listopada 2010 roku w bydgoskich spichrzach przy ul. Grodzkiej odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej VIII Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki. Wystawa można oglądać do 12 grudnia.

konkurs malarski im. Teofila Ociepki - praca konkursowa

konkurs malarski im. Teofila Ociepki - praca konkursowa

Konkurs, organizowany od 1996 roku przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki Stara Ochronka w Bydgoszczy odbywa się co 2 lata. Jest on jedynym w swoim rodzaju w skali kraju i ma na celu zaprezentowanie amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa intuicyjnego – naiwnego, art. brut. Prace takie cechują się wyjątkową szczerością i autentycznością wypowiedzi.

Twórcy biorący udział w konkursie nie pokończyli Akademii, nie wszystko wiedzą o perspektywie, geometrii, barwie, świetle. Tworzą intuicyjnie. To artyści z potrzeby serca, ludzie o niezwykłej wyobraźni. Mają do przekazania własną, niepowtarzalną interpretację rzeczywistości, osąd wielkich i małych spraw, wrażenia z przeczytanych książek, obejrzanych filmów, słuchanej muzyki oraz swoje marzenia. Ich prace nie poddają się klasyfikacji i zaszeregowaniu. Wykonane w różnych technikach intrygują zawartym w nich przekazem i ciekawą formą. Niektóre malowane szeroko nakładaną plamą barwną, inne wykonane z niezwykłą precyzją, kolejne w formie znaku, bardzo proste i oszczędne w artystycznym zapisie.

Na tegoroczną edycję nadesłano około 450 prac wykonanych przez 150 osób. 18 października w spichrzach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej zebrała się konkursowa komisja, które dokonała ich oględzin, selekcji oraz wyłoniła laureatów, których poznamy podczas zbliżajacego się wernisażu.

konkurs malarski im. Teofila Ociepki, praca konkursowa

konkurs malarski im. Teofila Ociepki, praca konkursowa

Teofil Ociepka (ur. 22 kwietnia 1891 w Janowie Śląskim – zm. 15 stycznia 1978 w Bydgoszczy) – malarz samouk – prymitywista; teozof – jeden z przywódców janowskiej gminy okultystycznej, za sprawą mistrza Filipa Hohmana, został członkiem Loży Różokrzyżowców. Uzyskał status mistrza nauk tajemnych. Z zawodu górnik, elektryk w kopalni Kaiser Wilhelm. Zasłynął zwłaszcza jako malarz. Malować zaczął około 1927 r. z polecenia i namowy Hohmana. Jego prace to moralizatorskie i symboliczne dzieła nawiązujące do baśni, legend, życia górników oraz litereatury okultystycznej.

Charakteryzują się bogactwem wyobraźni i jaskrawą, bogatą kolorystyką. Obok Nikifora najbardziej znany Polski reprezentant prymitywizmu. Jego twórczość osiągnęła światowe uznanie.

W 1946 r. założył koło plastyczne przy Domu Kultury KWK Wieczorek na bazie którego, w latach pięćdziesiątych zaczeła działać grupa utalentowanych twórców malarzy-amatorów. Grupa zwana od miejsca jej powstania Grupą Janowską lub też formalnie nazywana Koło Malarzy Nieprofesjonalnych.

Wystawa Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki
20 listopada – 12 grudnia
Bydgoskie Spichrze przy Grodzkiej

Dodaj komentarz