Global Prosperity – wykłady i projekcje w CSW w Warszawie

24 listopada 2010 roku w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędą się spotkania i projekcje koncentrujące się wokół zawartości wystawy Global Prosperity, prezentowanej w Instytucie Sztuki Wyspa.

Michał Szlaga, z cyklu Global Prosperity

Michał Szlaga, z cyklu Global Prosperity

W ramach spotkań odbędzie się wykład Maxa Cegielskiego, projekcja zdjęć Michała Szlagi, projekcja materiałów wideo nakręconych przez Jakuba Czerwińskiego w Alang, rozmów ze stoczniowcami z Gdańska i materiałów found footage, oraz dyskusja, którą poprowadzi Adam Mazur.

Wystawa Global Prosperity obejmuje zdjęcia Michała Szlagi oraz wideo Jakuba Czerwińskiego, opatrzone komentarzem Maxa Cegielskiego. Jest ona wynikiem wyprawy Maksa Cegielskiego i fotografa Michała Szlagi do Alang w stanie Gudżarat w Indiach, gdzie znajduje się jedno z największych złomowisk statków na świecie. Po wodach świata pływa w tej chwili około 50 tysięcy okrętów, których po 25-30 latach używania nie opłaca się już naprawiać. Co roku kilkaset statków trafia na złom w Azji – recycling opłaca się na dużą skalę tylko tam, gdzie dostępna jest tania siła robocza – dając tamtejszemu przemysłowi około 15-25 milionów ton stali do ponownego przetopienia. W indyjskim Alang w stanie Gudżarat złomowanych jest 90 procent statków.

Max Cegielski, pomysłodawca projektu, kurator wystawy – dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Autor książek – reportaży o Indiach i innych krajach „trzeciego świata” ( m.in. Pijani bogiem, 2007; Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu, 2009) oraz programów telewizyjnych.

Michał Szlaga, fotograf znany między innymi z portretów stoczniowców ze Stoczni Gdańskiej, zdjęć terenów i rozbiórek budynków. Od lat mieszka i pracuje na wyłączonych z produkcji terenach stoczni, w której pracował wcześniej jako malarz okrętowy.

Jakub Czerwiński, operator, autor zdjęć m.in. do filmów dokumentalnych Seans w kinie Tatry (Srebrny Lajkonik dla najlepszego dokumentu w Krakowie), Przez szybę (Srebrna Kijanka za zdjęcia na festiwalu Camerimage, wyróżnienie w konkursie Młode Kino Polskie w Gdyni)., operator, autor zdjęć m.in. do filmów dokumentalnych Seans w kinie Tatry (Srebrny Lajkonik dla najlepszego dokumentu w Krakowie), Przez szybę (Srebrna Kijanka za zdjęcia na festiwalu Camerimage, wyróżnienie w konkursie Młode Kino Polskie w Gdyni).

Spotaknie z Maxem Cegielskim, Michałem Szlagą i Jakubem Czerwińskim w ramach wystawy Global prosperity
środa 24 listopada, godz. 19.00, Sala Edukacyjna CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz